Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Jádro je jediná naděje lidstva

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 80
  • Poslední: 3.4.2008 0:55
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
2.4.2008 16:11

Tady máte FABRIKU na přepracování vyhořelého jaderného

paliva. Ta ale vadí zeleným mnohem více než jaderné elektrárny, bere jim totiž argumenty.

http://en.wikipedia.org/wiki/COGEMA_La_Hague_site

2.4.2008 16:23

Re: Tady máte FABRIKU na přepracování vyhořelého jaderného

Zeleným už naštěstí berou podobné argumenty i samotní zelení. Třeba se někdy dočkáme toho, že se začnou bít za jádro a budou kácet větráky :o)

2.4.2008 16:00

kdyby zelení kejvli

kdyby zelení kejvli, tak nemají ve volevním programu pomalu nic, co tam nemají ostatní partaje:-D

takže tím tupolánka drží v šachu, bez jejich hlasů jde mžikem do latríny historie celá vláda, a když oni jenom mrknou, socani je do příští party vezmou ale budou je pilně pacifikovat, pokud jim to převaha dovolí:-D a snad jim i vymyslí nová zelená témata;-D

2.4.2008 15:32

Nadějí je nejen jaderná

ale hlavně vyvíjená čtyřprocentně jaderná.

2.4.2008 14:49

Hledání úložiště

Dost se divím, proč nedávají  rad. odpad do starých uranových dolů. Kilometry chodeb v hloubce 1 - 1,5km jsou dostatečnou zárukou, že to nikomu neublíží. Uran tam byl a je. No a když nevadí aktivistům haldy na povrchu, které dodnes obsahují smolinec, tak proč by jim to mělo vadit v podzemí. Např. okolo Příbrami je dost materiálu na povrchu, který do styku s uranem přišel stopro. Pamatuji si, jak jsme si na Marjáně hráli s kameny, u nichž nás udivovala vícenásobná váha oproti normálnímu kamení.

Nedivím se různým vesničkám, že úložiště nechtějí, ono to totiž dost změní krajinu, ale proč nevyužít prostory, které jsou pro to vlastně stvořeny?

No nic, to já jen tak. 

2.4.2008 15:27

Re: Hledání úložiště

petrJe velký rozdíl mezi smolincem a vyhořelým jaderným odpadem.

2.4.2008 16:24

Re: Re: Hledání úložiště

Pokud bys tam to vyhořelé palivo jen tak volně sypal, pak ano :o)

2.4.2008 15:35

Re: Hledání úložiště

no ono by to slo ale nejde to fakt vite ono je neco jineho prirozeny uran a vyhorele palivo ale abych vam o tom neco povedel potrebovali bychom na to spoustu casu zkuste vyhledat na GOOGLE neco z fizikalnich zakonu ktere se tykaji ttohoto problemu ;-):-PR^

2.4.2008 14:46

Jindra

Budoucnost je v jadrném krmivu, to je jasná věc chlapi. Hergot.  

2.4.2008 15:56

Re: Jindra

to už kázali Gottwaldovo soudruzi, že:-P

2.4.2008 14:41

Nejde o jádro, ale o jeho použití

Pokud vím, tak Zelení protestují proti štěpné reakci, ve které je použit uran a zbývá vysoce radioaktivní odpad a to hlavně kvůli tomu odpadu. Tokamaky, které používají jadernou fúzi dvou vodíků (deuteria a tritia nebo dvou deuterií) a produkují stabilní helium, jim nevadí.

2.4.2008 14:45

Re: Nejde o jádro, ale o jeho použití

To je zelené ohlupování věci neznalé veřejnosti. Toho odpadu je řádově objem jedné plechovky CocaColy na jednu rodinu, která celý život nic jiného než energii z jádra nepoužívá. A za cca 500 let už je její aktivita nižší než rudy z které byla získána. Uložit ji lze v stabilních geologických formacích, které běžně miliony let ještě stabilní budou.....

2.4.2008 14:56

Re: Re: Nejde o jádro, ale o jeho použití

A to jen za předpokladu, že ten "odpad" už nepůjde přepracovat a znovu využít.

2.4.2008 15:24

Re: Nejde o jádro, ale o jeho použití

pěkný, nevíte nic. Zelení nejsou (ani nemůžou) schopný pochopit, co je to odpad a použité palivo. Výsledkem je nesmysl, který jste předvedl. Zapomněl jste napsat velmi vysoce smrtelně radioaktivní a nějaký odkaz na letáček Mgr.Kuchtové

Existuje ve straně zelených někdo s technickým vzděláním? Není divné, co zelení kritizují?

2.4.2008 15:36

Zelení budou protestovat i proti termojaderné.

Při ní vzniká sice daleko méně radioaktivního odpadu, ale vzniká. A budou křičet něco o znásilňování hmoty a přírody a o nedokumentovaných rizicích  pro Zemi a celý Vesmír.

2.4.2008 15:37

Re: Nejde o jádro, ale o jeho použití

uz aby to tady bylo :-)R^

2.4.2008 15:52

Re: Nejde o jádro, ale o jeho použití

Za prvé fúzi dobře neumíme. Za druhé při fúzi také vzniká radioaktivní odpad, ikdyž ne takový jako vyhořelé palivo. Ony jsou tam totiž velmi vysoké neutronové toky, které budou působit na okolní materiály a mnohé kovy třeba aktivovat. takže až se to pak bude likvidovat, tak ty stěny budou radioaktivní.

Přesto ikdyby to bylo jak říkáte, tak uhlí s CO2 a radioaktivním popílkem jim tolik nevadí. Nebo zemní plyn - CO2, metan (který je mnohem horší skleníkový plyn než CO2). Já když z těchto 3 mám volit, tak volím jádro. SLunce a vítr nás nezachrání.

2.4.2008 16:22

Re: Re: Nejde o jádro, ale o jeho použití

Fúzi zatím průmyslově využitelným vůbec neumíme. Tenhle pražský TOKAMAK je jen vědecké zařízení. Projekt  ITER, který by měl být něco jako poloprovozní zařízení, teprve začíná.

Proboha , pošlete ty zelené magory urychleně do pryč a začněme dostavbu Temelína.

2.4.2008 14:39

Jádro ne?

Zelení mohou být zelení pouze vztekem. Možná jsou červení uvnitř jako na komunálních ˇurovnich. Nejde o politiku a samozřejmvě jde  o ni především.  

Přesvědčený zeleny je  stejný jako bývalý černoch nebo býbalý komunista. Tvrdé srovnání. Dobrá, ale. .. Co nám nabízí rádoby praviicový zelený ministr ? Jaké řešení? Neřešení!  Jádro bylo je a bude.Stejně  tak budou otevřeny zakonzervované doly na frenštátsku. Není z čeho brát. Bohužel, jede se nadoraz. A to jádro je momentálni schúdné řešení. Topole není ti co závidět. Zelení vzadu, černoprdelníci ve předu. Růžovo-červení z obou stran....

2.4.2008 14:37

ja sazim na fuzi nez na stepeni...

Tokamaky uz se zacinaji budovat - jeden zkusebni (pro vedeckeho ucely) ma od tohoto roku bezet i u nas...

Proc dal pouzivat zastaralou technologii, ktera ma radu zjevny nevyhod, kdyz je mozne v temer stejnem casovem horiznotu prijit s technologii aktualni.

2.4.2008 14:43

Re: ja sazim na fuzi nez na stepeni...

Protože ta stávající technologie se dá stavět, kdežto fůzní elektrárny mohou trvat ještě desítky let do fáze průmyslové produkce.

A o jakých nevýhodách mluvíte?

2.4.2008 15:28

Re: ja sazim na fuzi nez na stepeni...

jó Tokamak, sovětský to vynález, dobrá věc, jenže má zatím jednu drobnou chybičku.  Musí se do něj přivést o něco víc energie, než  sám vyrobí, t.j.  je schopen vyrobit..

Takže je to zatím jako s větrníky, hovínky, biomasovými květinkami a fotovoltaikou - na kecy novinářů okolo, jásot nadšenců, pakování si vlastní kapsy na dotacích a pro praktické použití na nic.

Pro vědecké účely je to ale úžasná věc, má to zřejmě budoucnost, jenže se zatím neví  jak je ta budoucnost vzdálená. Ono totiž neexistuje materiál, který by vydržel teplotu termonukleární syntézy. Tak se to drží v hrnci z magnetického pole.

Ale POZOR : Až zjistí brčáloví magoři, že nádoba není vidět, protože je z "jakéhosi neviditelného pole" tak založí zase nějaké ty jiho, západo, východo, severní stračeny , prohlásí tokamak za "čudomašínu"  a škodlivinu, co brzdí a przní zeměkouli a půjdou protestovat a zakazovat.

Protože pro zeleného brčála vždy platí: Čemu nerozumím tak je blbý a musí se to zakázat........(Y)

2.4.2008 15:48

Re: ja sazim na fuzi nez na stepeni...

Jeden tokamak u nas běží už dávno. To zase byl dárek z východu (tentokrát ze západu).

Víte už když se plánovala výstavba Temelína, tak úplně stejně někteří říkali, že to nemá cenu, že počkáme na fúzi, ale zatím tu fúzi stále neumíme.

Je rozdíl dosáhnout neřízenou fúzi v termojaderné bombě, to umíme už dávno. Pak ji zvládnout na velmi krátký úsek, za obrovské spotřeby energie ve výzkumném zařízení. A do třetice ji zvládnout v průmyslovém měřítku. A to třetí bohužel neumíme. Ty výzkumné tokamaky jsou malá zařízení. V Cadarache ve Francii se teď staví pokusný poloprůmyslový provoz, ale i ten bude zprovozněn až v roce 2016 a teprve se na něm bude spousta věcí testovat, nepočítá se s tím, že by dodával kontinuálně elektřinu... Půmyslové využití fúze nebude dříve než v roce 2035 a to ještě jen možná, jenže do té doby také něco potřebujeme. Jen na tom ITERu ve Francii lze očekávat testování tak do roku 2025, a i kdyby šlo vše hladce, tak pak min. 10 let bude trvat než se udělají další projekty, než se něco postaví... A to je ideál. Kdybych měl být realistický, tak řeknu že nejdřív rok 2045. akže neplatí, že jde o stejný časový horizont!!

3.4.2008 0:55

Re: Re: ja sazim na fuzi nez na stepeni...

Ten náš původní malý ruský tokamak je snad jeden ze tří nejstarších na světě.

2.4.2008 14:14

S touto koalicí bohužel skončí taky vládá ODS

v tom to Římanovi trochu neštimuje.

2.4.2008 14:46

Re: S touto koalicí bohužel skončí taky vládá ODS

Kromě zelených věrozvěstů nikdo proti tomu neagituje.

2.4.2008 14:13

Nevěřím politice založené na ideologii a strachu

přestože zeleným a Greenpace držím palce pokud se jejich aktivity dotýkají čistoty prostředí, přírody, nebo výstavby některých dálnic, tak v případě jádra tomu tak není. Využívají k získání politického potenciálu strachu, který vyrostl v souvislosti s nebezpečím jaderné války a po havárii v Černobylu. Zelení díky tomu, že jsou ideologickou stranou - mají velice blízko k direktivní politice a o to dále mají k demokracii. V ničem jiném nezapůsobil iracionální strach na politiku a hospodářství tak mocně, jako v tomto případě. Paradoxně díky tomu dál zběsile spalujeme hnědé a černé uhlí a ropu, přestože to jsou  základní  suroviny pro řadu důležitých látek a jen díky protijaderné ideologii roste objem CO2. Země, které od jádra upustily to udělaly demokraticky, ale na základě generalizovaného strachu. Smrt zapříčiněná zelenou ideologií exhalacemi v severních Čechách, ve městech a na silnicích určitě mnoha milionkrát převyšuje počet obětí Černobylu. Ve studiích globálních rizik beroucích v úvahu detailní kalkulace a pravděpodobnosti (až na úroveň kolik vydrží trubka nebo pravděpodobnost vady těsnění) je hrozba jaderných zařízeních na posledních místech. Na těch předních (o dva řády vyšších) je chemický průmysl a jsou tam třeba genetické manipulace s viry.  Dostatek jaderné energie by kupříkladu  umožnil energeticky náročnou recyklaci odpadu a separaci a znovuvyužití surovin.

2.4.2008 16:27

Re: Nevěřím politice založené na ideologii a strachu

Výborný příspěvek R^ Odmítání jádra "obyčejnými lidmi" ze strachu před druhým Černobylem dobře dokumentuje, že "obyčejný člověk" není dobrý arbitr pro dlouhodobé strategické otázky.

2.4.2008 13:59

Nevím, jak chtějí "zelení" zamezit plýtvání.

Zatím mi to ani jeden zelenáč nebyl schopen vysvětlit. Plýtvání přece zamezuje už jen to, že domácnost platí podle toho, na jaký proud má dimenzovaný hlavní jistič (víc elektřiny ze sítě prostě neodebere) a podniky platí podle odběru. Nebo to chtějí zelenáči udělat jako na Kubě, kde se to zapínalo na pár hodin denně? To teda potěš koště.

2.4.2008 14:04

Re: Nevím, jak chtějí "zelení" zamezit plýtvání.

Vypínat proud na několik hodin denně? 8-o To ale není vůbec blbý nápad. :-) Nejprve bych "plýtvání" omezil tak, že by se přes víkend vypínal proud Bursíkovi a členům strany Zelených. Nejlepší energie je totiž energie ušetřená. ;-D;-D;-D

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...