Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jahn míří do vedení Škoda Auto

Martin Jahn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Jahn | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Bývalý vicepremiér pro ekonomiku si našel nový post. Martin Jahn bude od února členem představenstva automobilky Škoda Auto. Rozhodla o tom dozorčí rada společnosti.

Dozorčí rada se podle svého předsedy Vratislava Kulhánka shodla na tom, že jedním z členů představenstva musí být Čech.

Jahn bude zodpovědný za personalistiku, vzdělávání a vztahy s veřejnými institucemi. Na dnešní tiskové konferenci potvrdil dosavadní neoficiální informace předseda dozorčí rady Vratislav Kulhánek. 

Dozorčí rada se podle Kulhánka shodla na tom, že minimálně jedním z členů představenstva musí být Čech. V současnosti jsou členové pouze Němci. "Je to naprosto logické. Škoda Auto je česká firma. To, že je stoprocentně vlastněná Volkswagenem, je jedna věc, druhá věc je to, že téměř všichni zaměstnanci jsou Češi," doplnil.

Tržby automobilky loni vzrostly o dvacet procent

Výrobce automobilů Škoda Auto v loňském roce zvýšil tržby zhruba o 20 procent. Řekl to dnes šéf Škody Detlef Wittig, kterého citovala agentura Reuters.

Podrobné výsledky budou k dispozici 23. února. Wittig rovněž řekl, že tržby se zvyšují rychleji než prodej aut. Za hlavní důvod označil to, že v nabídce firmy je nyní více dražších modelů.

Škoda Auto je jednou z největších firem a jedním z nejdůležitějších vývozců v zemi. Od počátku devadesátých let patří do koncernu Volkswagen a za loňský rok vyrobila téměř půl milionu osobních automobilů.

Hledání vhodného kandidáta podle něj nebylo příliš obtížné a Jahn se hodí na tuto pozici jak svými kvalifikačními předpoklady, tak i intelektuálně. Rada se rozhodovala mezi třemi kandidáty, ale jména ostatních dvou neuvedl.

Jahn se chce podle svých slov ve firmě zaměřit na zvyšování produktivity práce, přispět k expanzi Škody v zahraničí a pomoci ke zlepšení image značky. Prioritou podle něj bude i nacházení kvalifikovaných lidí z vnitřních zdrojů a případně i ze
zahraničí.

Nástup do Škody přímo z vládního postu nepovažuje za střet zájmů. "Já jsem o žádné zvláštní pobídce pro Škodu Auto nerozhodoval, ani jsem nepodepisoval se Škodou Auto žádnou smlouvu," uvedl.

"Pokud bych to bral tak, že když jsem byl místopředsedou vlády pro ekonomiku, tak bych měl tady střet zájmů, tak to bych musel jít dělat někam do zahradnictví, protože
to, co jsem dělal ve vládě, tak se vlastně týkalo každé firmy," dodal.

Jmenování Jahna personálním šéfem automobilky mimo jiné přivítal primátor Mladé Boleslavi Svatopluk Kvaizar.

"Vítám, že touto volbou se stal členem představenstva opět Čech. Myslím také, že pan Jahn je nesmírně inteligentní, má řadu nápadů a invence. Očekávám, že to bude ve prospěch města," řekl.

Magistrát zesílil spolupráci s automobilkou v době, kdy byl personálním šéfem ještě Helmuth Schuster. Ten musel ovšem svoji funkci v polovině loňského roku opustit kvůli podezření, že je zapleten do korupční aféry v mateřském koncernu Volkswagen.

Největším společným projektem města a automobilky je nyní výstavba vysokoškolského areálu, který má být uveden do provozu v roce 2007. 

Předsedou představenstva mladoboleslavské automobilky je Detlef Wittig, který nahradil ve funkci Vratislava Kulhánka. Ten se naopak stal po Wittigovi předsedou dozorčí rady. Členem představenstva odpovědným za oblast ekonomie je Holger Kintscher, za oblast prodeje a marketingu zodpovídá Fred Kappler, za oblast
technického vývoje Harald Ludanek a za výrobu a logistiku Mühl Horst.

Po odchodu Kulhánka v představenstvu nebyl žádný Čech. Jahn, který 21. ledna oslaví 36. narozeniny, byl místopředsedou vlády od srpna 2004 do konce minulého roku. Před tím řídil vládní agenturu CzechInvest. Vedle angličtiny ovládá pokročile němčinu, ruštinu a částečně francouzštinu.

Největší firma v zemi Škoda Auto loni vyrobila téměř půl milionu osobních automobilů. Firma od počátku devadesátých let patří do koncernu Volkswagen.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Pražské metro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Pražské metro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Pražské metro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...