Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak bankám neplatit na poplatcích více, než musíme?

Poplatky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poplatky | foto: Shutterstock

PRAHA Zadarmo od bank nedostanete nic. Jak ušetřit na poplatcích za finanční služby?

Platit musíte za připsání peněz na účet. Připlatíte si, když na účet vložíte velké množství peněz, které budou vyhodnoceny jako nadměrný vklad. Platit budete i při každém výběru svých peněz. A samozřejmě zaplatíte i za vedení účtu nebo za informace, kolik na vašem účtu zbývá. Loni takto vybraly banky 48,2 miliardy korun.

Bankovním poplatkům se vyhnout nelze, přesto je možné některé z nich snížit. Klíčem k "úspěchu" je důsledně se seznámit s ceníkem a veškerými poplatky, které si vaše banka, hypoteční banka či stavební spořitelna účtuje.

A pak zbývá jediné - uvědomit si, které služby jsou pro majitele účtu nezbytné a naopak které nepotřebné. V balíčku služeb k jednotlivým účtům se totiž služeb, které majitelé účtů mohou čerpat, avšak reálně je nevyužívají, objevuje obvykle hned několik. Jejich zrušení může ušetřit stovky korun.

Tipy jak ušetřit na poplatcích za finanční služby

Banky se připravují na podzimní zápas o drobné zákazníky.Vyhnout se pobočkám
Nejdražší bývají návštěvy poboček. Správa účtu přes internet bývá výhodnější. Například převzetí pouhého výpisu z účtu vás vyjde až desetinásobně dráže než jeho zaslání poštou. Nejlevnější je samozřejmě výpis elektronický. Při vkládání peněz je místo nošení peněz na pobočku výhodnější vložit je na účet prostřednictvím vkladových bankomatů.

Uvědomit si, jaké služby budete využívat
Banky často nabízejí k účtům balíčky služeb, které stojí měsíčně i několik set korun. Ne všechny služby klient využije. Proč například platit k platební kartě cestovní pojištění či pojištění zavazadel, když na existenci takového pojištění stejně zapomenete a před cestou si ho stejně většinou sjednáte znovu?

České bankovkyVybrat správnou banku
Nestačí pouze porovnat poplatky za vedení účtu, ale zjistit si i poplatky účtované za služby a operace. Nejlevnější obvykle bývají účty, které nabízejí více operací zdarma, a to v neomezeném množství (tedy bez ohledu na to, kolikrát danou operaci uskutečníte, bude zdarma).

Trvalé příkazy jsou levnější
Každá jednorázová operace či změna se obvykle draze platí. Například změna PIN u platební karty prostřednictvím bankomatu vyjde v průměru na 50 korun. Avšak pozor! Jednorázové příkazy přes internet mohou být levnější než příkazy trvalé.

DALŠÍ RADY JAK UŠETŘIT ČTĚTE DNES V LN


Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...