25. října 2012 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak by měl vypadat průměrný plat? Představy lidí se od reality moc neliší

Výplata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výplata | foto: Lidové noviny

PRAHA Češi by za průměrnou práci požadovali 25 500 hrubého měsíčně. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM. Průměrná hrubá mzda v Česku je přitom 24 626 korun. Sociologický průzkum tak přišel s překvapivým zjištěním, že představy lidí nejsou příliš vzdálené realitě.

Za průměrnou práci by měl občan dostávat 25 500 korun hrubého měsíčně, minimální mzda by měla dosahovat téměř 14 000 korun a podpora v nezaměstnanosti 8800 korun. Tak vychází průměrná hodnota z částek, které lidé uváděli na přelomu září a října v průzkumu společnosti STEM.

Ukázalo se tak, že se průměrná hrubá mzda, která v Česku ve druhém letošním čtvrtletí dosáhla 24 626 Kč, příliš neliší od představ lidí. Minimální mzda činí měsíčně 8000 Kč a výše podpory v nezaměstnanosti loni v průměru byla necelých 6000 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Největší rozdíl mezi skutečností a názorem lidí je tak u minimální mzdy, a to o téměř 6000 korun. Ta se nezměnila od ledna 2007.

Poněkud vyšší průměrnou mzdu požadují lidé, kteří mají dobré materiální zajištění. Naopak lidé v horší materiální situaci chtějí, aby byla vyšší minimální mzda a podpora v nezaměstnanosti.

Až překvapivě malé rozdíly

Až překvapivě malé jsou podle autorů studie rozdíly v názoru na výši průměrné mzdy, minimální mzdy a podpory v nezaměstnanosti mezi různými skupinami lidí podle vzdělání i u různých sociálních skupin.

"Opět se ukazuje, že lidé do odpovědi mírně promítají své osobní představy (nezaměstnaní na výši podpor v nezaměstnanosti, podnikatelé na výši průměrné mzdy), ale rozdíly nejsou zásadní," uvedli autoři průzkumu. Toho se v září až říjnu zúčastnilo 1061 lidí starších 18 let.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz