Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN

Diskuse k článku

Jak Češi řeší krizi? Předčasným odchodem do důchodu

Kdy odejít do důchodu? Stále více Čechů na „řádný“ termín nečeká a odchází předčasně, jak to umožňují zákony. Ke konci roku jich bylo v Česku už 350 859, stát na jejich výplatu za rok utratil celkem 3,124 miliardy korun. Jde o rekordní počet v historii země, vyplývá z nejnovějších údajů České správy sociálního zabezpečení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Chlup 16.2.2010 13:12

Předčasný důchod nemá chybu

Představte si situaci: Pracuji pro nějakou firmu jako zaměstnanec nebo jako OSVČ. Můj měsíční hrubý plat je dejme tomu 26 000, čistá mzda je 20 000 a stojím tedy firmu cca 35 000. Platí za mne sociální a zdravotní pojištění. Pokud pracuji jako OSVČ, tak  fakturuji měsíčně 30 000, to jsou také náklady firmy. Platím daně, sociálné a zdravotní pojištění (cca 5000 dohromady), takže čistého mi zůstane 25 000 Kč. Odejdu do předčasného důchodu a budu jej mít dejme tomu 15 000. To dostanu vždy a nic z toho již neplatím. S firmou, pro kterou jsem pracoval uzavřu dohodu na provedení práce a pracuji pro ně zcela normálně dál. Podle zákona smím ročně na tuto dohodu odpracovat 150 hodin. Proto uzavřu dohodu tak, že každý měsíc odpracuji 12 hodin za hodinovou sazbu 2500. Částka za tuto dohodu nahoru není omezena. Měsíčně tedy obdržím 30 000. Z této částky ale již neplatím sociální ani zdravotní pojištění a neplatí je pochopitelně ani zaměstnavatel. U bývalého zaměstnance je to pro firmu úspora minimálně 5000, u OSVČ je na tom stejně  a předčasný důchodce zaplatí z této částky daň z příjmu a zůstane mu minimálně 27 000 čistého. K tomu si připočte 15 000 důchodu a polepší si tak o 20 000 jako bývalý zaměstnanec a o cca 16000 jako OSVČ.

 Výpočet je sice přibližný, ale myslím, že pro vysvětlení postačuje.

J. Kejkrt 16.2.2010 13:20

Re: Předčasný důchod nemá chybu

Pokud se nepletu, tak dań u dohody bude u těchto částek již 20%.

Anebo budete muset udělat nakonec daňové přiznání, abyste dosáhl nižší sazbu.

M. Chlup 16.2.2010 13:23

Re: Předčasný důchod nemá chybu

Daň 15 % nbo 20 % zase není takový rozdíl, ale myslím, že je stejně nutné podat přiznání a nejspíše lze pak uplatnit i odečítatelné položky.

J. Kejkrt 16.2.2010 13:31

A ještě tohle:

(kopíruji) V praxi někdy vyvstane otázka, zda je možné pobírat výplatu předčasného starobního důchodu a zároveň vykonávat výdělečnou činnost.Zákon v této souvislosti rozlišuje, zda je výdělečná činnost vykonávána v období od vzniku nároku na předčasný starobní důchod do dosažení důchodového věku, nebo v období od dosažení důchodového věku dále. V prvním případě je výkon výdělečné činnosti neslučitelný s výplatou předčasného starobního důchodu – zaměstnavatel je povinen hlásit nástup takového zaměstnance a na základě tohoto hlášení je následně výplata důchodu od počátku výkonu výdělečné činnosti zastavena; je-li důchod za těchto okolností vyplácen, jde o přeplatek, který je třeba plátci důchodu vrátit.

V praxi někdy vyvstane otázka, zda je možné pobírat výplatu předčasného starobního důchodu a zároveň vykonávat výdělečnou činnost.Zákon v této souvislosti rozlišuje, zda je výdělečná činnost vykonávána v období od vzniku nároku na předčasný starobní důchod do dosažení důchodového věku, nebo v období od dosažení důchodového věku dále. V prvním případě je výkon výdělečné činnosti neslučitelný s výplatou předčasného starobního důchodu – zaměstnavatel je povinen hlásit nástup takového zaměstnance a na základě tohoto hlášení je následně výplata důchodu od počátku výkonu výdělečné činnosti zastavena; je-li důchod za těchto okolností vyplácen, jde o přeplatek, který je třeba plátci důchodu vrátit.

Předčasné starobní důchody – kdy jsou výhodné?

Je to samozřejmě ze září 2009, takže už to může být třikrát změněno...

J. Kejkrt 16.2.2010 13:32

Re: A ještě tohle:

Ech, z neznámého důvodu se to zkopírovalo 2x.

M. Chlup 16.2.2010 14:14

Re: A ještě tohle:

Myslím, že současná praxe je následující:

Když člověk odejde do řádné starobní penze,  může si  hned druhý den  začít neomezeně  přivydělávat. U předčasných důchodů je přivýdělek zakázán,  jinak hrozí ztráta důchodu.Existuje ale legální možnost, jak si na nějaké peníze přijít. Fígl  spočívá v  tom,  že podle zákona  nemůže  člověk  v předčasném důchodu výdělečně  činný.  Za výdělečnou  činnost  je  považována  práce,  která zakládá účast na pojištění.Takže lze si přivydělat například formou dohody o provedení práce. Ta nezakládá účast na pojištění. Je ale omezena na 150 hodin ročně, ale není omezena částkou.

J. Kejkrt 16.2.2010 14:23

Re: A ještě tohle:

Pokud je váš výklad správný, pak jste to nahoře spočítal +- správně.

Já jen, že pokud jsem takového důchodce poznal, báli se všichni jakéhokoliv výdělku "na papír".

S. Vácha 24.2.2010 11:31

Re: Předčasný důchod nemá chybu

Spočítal jste to celkem dobře až na to,že kdo má 15000,- důchodu?Snad estébáci.

Předčasný důchod se také snižuje a to trvale.To nezapomínejte!!

M. Sedláček 16.2.2010 7:15

Sendvičová generace

V USA prý říkají mé generaci sendvičová generace. Z jedné strany je tlačena snahou zajistit vzdělání a start do života svým dětem, z druhé strany je tlačena péčí o rodiče, kterým s ohledem na ztráty ekonomiky nestačí úspory vygenerované v době zaměstnání na přežití v důchodu. Naší generaci čtyřicátníků rovněž zdejší "elita" nenabízí nic. Musíme přispívat do průběžného systému, z kterého se nám jednou v lepším případě vrátí zlomek, máme sami sobě našetřit na důchod, do kterého budeme odcházet nejdřív v 65 letech, a to ještě se značným omezením jakékoli zásluhovosti. Mohu Vás ubezpečit, že to za spravedlivé nepovažuji, nemyslím si, že dnes by byla vykonávaná zaměstnání lehčí či zejména pod menším tlakem. Na mém předchozím pracovišti jsme ve 4 - 5 lidech dělali práci, na kterou je tam dnes 12 lidí, prostě proto, že to už takhle nešlo dál. Podstatná otázka je, jestli mnozí z nás v 65 letech budou ještě fyzicky a duševně schopni pracovat na plný úvazek. Odchod do předčasného důchodu v současnosti zcela chápu, ale vůči mé generaci to fér není.

J. Kejkrt 16.2.2010 10:59

Re: Sendvičová generace

Trefil jste to dobře.

Vám se musí obzvlášť dobře poslouchat řeči dnešních důchodců o jejich "nároku" na vyšší důchod, na který si celý život platili, že?

M. Komárek 15.2.2010 15:07

pane Škrabale, abychom si rozuměli

já jsem ČSSD nikdy nevyčítal, že jsou sociální dávky příliš štědré ve smyslu jejich výše. Věřte - nevěřte ani já nechci potkávat kolem sebe zbídačené občany a nakonec některé věci se mohou stát opravdu komukoli. Já jsem sociální politice ČSSD vždy vyčítal příliš štědrou dostupnost dávek.

R. Škrabal 15.2.2010 15:18

Re: pane Škrabale, abychom si rozuměli

Tak to se shodneme. Je mi například jasné, že jse spousta dávek zneužívá. Bohužel, pokud se tento stav někdo pokusí narovnat, odnesou to většinou ti skutečně potřební.

M. Komárek 15.2.2010 14:55

v posunování hranice odchodu do

starobního důchodu nevidím nic špatného. Naopak mi to přijde naprosto logické, přirozené a hlavně ekonomicky nutné. Za posledních 20 let se věk dožití u mužů prodloužil o cca 8 roků. A ten trend bude pokračovat. Dnešní chlapi neumírají v 65 poté, co se zničili 2 krabičkami startek denně, 20 dkg vlašáku ke svačině a guláškem se šesti k obědu a večer podpořili rakovinu tlustého střevě pár desítkami. Fyzická náročnost práce ja taky dávno někde jinde, přenechali jsme to strojům nebo Ukrajincům. Změnila se i profesní struktura zaměstnanců, směrem k duševní práci.  Jen se musíme nějak víc vyrovnat se stresem ...

J. Frgalova 16.2.2010 17:22

Re: v posunování hranice odchodu do

Dlouhodobé vystavení stresu může mít za následek jednak poruchy spánku, ale například i cukrovku nebo onemocnění srdce, takže ono to s tím opotřebováním "pouze" duševní prací může dopadnout tak, že v 65 budete na prašcích úplně stejně jako ten, který si huntoval zdraví bůčkem a cigaretami.

Myslím si, že je důležité rozlišovat člověka od člověka ( nepaušalizovat, když jsem zdravý já, musí být i ostatní).

Odchod do důchodu bych nastavila na hranici zpět na původ.60 let s tím, že ten kdo půjde později bude VÝRAZNĚ zvýhodněn nějakým bonusem za pozdější odchod + bonusem za vychované děti ( finančním) . Odchody v 65 a více se mi nezdají  úplně optimální ( když si k tomu přimyslím náš sociál.systém v celku)Není systémové,  když člověk příjde o práci v 55- 60 letech ( a má mizivou naději být vzat zpět do procesu) , tak místo toho, aby nastoupil do důchodu trmácí se zbytečně na pracáku ( finančně to vyjde téměř stejně u běžných lidí), kde přečká do důchodu. Má to význam ? Nemá..peníze jsou to téměř totožné.

P. Čech 15.2.2010 11:22

Protiváhou předčasného odchodu

do důchodu má být státem nařízený odchod do důchodu v 65 letech, možná pozdější. Je to klasická ukázka toho, jak politici jsou neschopní (ze všech politických stran) něco smysluplného vymyslet a schválit. Jestliže po někom něco požaduji (stát) potom musím být schopen toto zajistit. Stát nemá prakticky žádný vliv na možnost zaměstnání lidí, strarších 50 let. Tyto lidi skutečně žádný zaměstnavatel přijmout do práce nechce. Stát tak uměle vytváří armádu nezaměstnaných a opatření pozdějšího odchodu do důchodu se tak zákonitě obrací proti němu samému.Není-li jiné řešení, je nutno zvýšit sociální pojištění. Jsem přesvědčen o tom, že každý reálně uvažující člověk toto pochopí, pokud mu to bude odborně a bez zbytečného politického žvanění vysvětleno. Opět je to všechno vinou špatného systému moci politických stran, systému, který do vedení státu deleguje lidi nechopné (a nebo všehoschopné?). Je nutno změnit systém a to nejen důchodový.

J. Kejkrt 15.2.2010 13:02

Re: Protiváhou předčasného odchodu

Pane Čechu, asi nejsem, jak píšete, "každý reálně uvažující člověk", protože opravdu nechápu, proč bychom měli použít zrovna Vámi navrhované řešení.

Vyšší věk odchodu do důchodu je stanoven (jak jistě víte) proto, že by plátci sociálního pojištění nevygenerovali dostatečné zdroje pro všechny důchodce.

Vám se nelíbí tento způsob a chcete zvyšovat pojištění - tedy chcete aby, Vy jste si mohl užívat důchodu dříve a náklady nesli "ti druzí".

A což takhle zkusit vyplácet menší důchody? Mohlo by se odcházet tak jako před úpravou, i dříve, a náklady by nesli ti, kteří se zvýšením důchodového věku nesouhlasí a (jako generace) si nevychovali dostatečný počet úspěšných a zdravých daňových poplatníků.

Otázka pro Vás: čím tak extra důležitým přispěli VŠICHNI ti potencionální pobírači důchodu těm, kteří by jim dnes na důchody měli platit (a podle vás ještě víc a víc), jaké jsou jejich zásluhy, které by jim měli "ti mladí" vracet?

P. Čech 15.2.2010 13:36

Re: Protiváhou předčasného odchodu

Vážený pane, snažím se ukázat na nesmyslnost kontraproduktivního opatření pozdějšího odchodu do důchodu. Systém je nesmyslný proto, že plátci důchodového pojištění, starší 60let a nezaměstnatelní, stejně sedí doma, protože je nikdo nezaměstná a tedy stejně ničím do pojištění přispívat nebudou a navíc budou pobírat různé dávky. Možnost předčasného odchodu do důchodu bych zrušil, poněvadž to je stejný nesmysl jako pozdější odchod. Když se nad tím zamyslíte, nutně musíte dojít k závěru, že zvýšení důchodového pojištění je jediným řešením. Vyplácet menší důchody? Jak komu. Lidem, kteří celý život pracovali toto nelze. Naopak lidem ( bývalým exponentům KSČ, LM, ROH a pod) snížit důchod na minimum. A odpověď na poslední otázku. Tito mladí by si měli uvědomit, že je někdo vychoval, ev. nechal vystudovat či vyučit se a to jak možná víte není levná záležitost.Nehledě na to, že sami budou jednou v důchodu a budou potřebovat pomoc dalších mladých, kteří ještě nejsou na světě. Ono těch možných řešení je více, uvedl jsem jen jedno.

J. Kejkrt 15.2.2010 16:28

Re: Protiváhou předčasného odchodu

Naprosto s Vámi NESOUHLASÍM.

Kromě toho, že se mi pozdější odchod do důchodu vůbec nezdá být nesmyslným ale - vzhledem k zvyšujícímu se průměrnému věku - naopak logickým krokem, má podle mého názoru i předčasný důchod svou cenu.  Argumentace takovým pojmem, jako "lidé, kteří celý život pracovali", je nesmyslná - lidé kteří nepracovali nemohou dostat důchod. Důchod je třeba vidět v kontextu průměrné mzdy, možností spoření, možností systému a také životních nákladů. Zde ovšem nelze argumentovat náklady důchodce s pronajatým bytem v centru Prahy. Za dobrou adresu si každý platí sám, to není věc sociálního systému, stejně jako platit single seniorovi byt 3+1 s tím, že je na něj desítky let zvyklý.

Mladí "by si měli uvědomit.." - houby. Staří by si měli uvědomit, že také dostali výchovu a vzdělání, takže to je pouze a jedině vrácení těchto statků společnosti. V této souvislosti Váš argument kulhá zejména u těch osob, které nikoho nevychovaly atd., přesto požadují důchod.

Já vím, že se to špatně poslouchá, nakonec sám do toho důchodu zanedlouho zamířím - ale výše našich důchodů přesně odrazí skutečnost, v jakém stavu jsme zemi předali mladým a jak dobře a kolik jsme jich vychovali. Někteří z nás se také připravili na důchod úsporami a investováním. Někteří strávili život planým žvaněním a teď, když se stáří ptá ... Za sebe vám povím, že raději budu žrát kůru ze stromů, než bych si otvíral hubu na mladé, že mi MUSÍ platit víc na důchod.

Snad jediné, kde mám pro Vás určité pochopení, jsou ti "exponenti". Bohužel, jen velmi těžko budete hledat formu, která by uspěla před soudy, včetně evropských. Nakonec, morálně je to sice palčivé, ale finančně to zas taková pálka v dnešní době nebude.

P. Čech 15.2.2010 17:27

Re: Protiváhou předčasného odchodu

V některých věcech máte pravdu, je to ovšem na dlouhou diskusi, pro kterou zde není místo. K Vašim argumentům mám několik otázek. K čemu bude státu můj pozdější odchod do důchodu, když budu od 60 let nezaměstnaný a budu pobírat různé dávky, které jsou mnohdy vyšší než důchod? Možnost spoření na důchod měl každý i za komunistů. Jak ji však lidé využívali je jiná otázka. Ikdyž někteří lidé nikoho nevychovali, po většinu života byli účastni na daních a pojištění. To, že stát neoddělil důchodové pojištění a důchodový účet od státního rozpočtu a peníze z něj promrhal na jiné účely je věc druhá. Nechť teď platí a spoří sám na sobě. Nechť zruší zbytečný senát, nechť zruší zbytečná ministerstva (místní rozvoj, kultura, školství,Kocábovo ministerstvo), nechť zruší financování politických stran a jimi zbytečně vyhazované peníze na volební kampaně atd, atd. Já si na mladé lidi hubu neotvírám, pouze reaguji na příspěvek.  Možná by ani nebylo třeba platit do systému více. Stačilo by racionálně peníze ze systému vydávat. Zastavit jakékoliv vyplácení dávek lidem, kteří nikdy nepracovali a pracovat nebudou. Takový systém existuje např. v Mexiku. Žádné podpory v nezaměstbnanosti, žádné dávky zdravým a práceschopným lidem. O soudech je to opět debata na více hodin. Podle mého názoru naše soudy dosud nedorostly své nezávislosti a svou nečinností a nebo v mnoha případech špatnou činností zapříčiňují problémy, které nakonec nelze nijak řešit. Na druhou stranu, máme-li špatné zákony, sebelepší soudy by byly také k ničemu.

J. Kejkrt 16.2.2010 10:57

Re: Protiváhou předčasného odchodu

Neměl jsem ani náhodou v úmyslu vyvolat ve Vás pocit, že si otvíráte atd... - to byl skutečně jen můj niterný názor. To na vyjasněnou.

Váš odchod do důchodu, pokud budete od 60 nezaměstnaný, nebude státu k ničemu. Ovšem nejste sám a jiní v té práci zůstanou a bude jich - podle mého názoru - většina.

I když někteří lidé nikoho nevychovali .. byli účastni .. - no to se měli informovat - systém byl vždy průběžný, oni platili těm, kteří brali, a tak jejich platby směrem do budoucna nic neznamenají, stejně jako naše dnešní. Vy přece víte, že pytel s penězi na důchody nikde neleží. Svými pltbami my a nikdo jiný nezakládáme žádné právo na pozdější plnění v konkrétní výši, o tom rozhodne až parlament, případně vláda.

Nakonec, jakkoliv s Vámi souhlasím s nutností, potřebností a (univerzálně nepopiratelnou) užitečností úspor na straně státu, Vy se nemůžete od státu oddělit a říci: (cit.) ".. že stát neoddělil důchodové pojištění a důchodový účet od státního rozpočtu a peníze z něj promrhal na jiné účely je věc druhá. Nechť teď platí a spoří sám na sobě. " atd.. To nelze. Zde je třeba hovořit na vrub vlastní odpovědnosti, neboť my to jsme, kdo vybírá politiky volbami, starší generace to byly, kdo pustil bolševiky k moci, my jsme to byli, kdo je poslouchal a mladí to budou, kdo nám bude vydělávat na důchody.

Ty věci, snažím se říci, vždy spolu souvisí, prolínají se a nejdou oddělit - ale zároveň by měla být zachována odpovědnost každé té genarace (+-) za svůj osud. Zjednoduším lito: Váleli jsme se za bolševika, nebo pracovali a rozdávali do světa zadarmo nebo vyráběli nesmysly pouze pro vyrábění samé? Ujel nám vlak a svět byl najednou jinde? No tak podle toho můžeme chtít důchod, nikoliv podle toho, kolik berou v Německu, nebo podle pocitu, že "jsme si na to platili celej život". Tlachy o tom, jak to tu bylo v ´89 skvělý, rozvinutý a bohatý, na mě nezabírají. Já tady žil.

P. Čech 17.2.2010 9:18

Re: Protiváhou předčasného odchodu

Vidíte, a tady Vám mohu oponovat. My to nejsme, kdo vybíral politiky volbami, jak píšete. My vybírali volbami nikoliv politiky, ale politické strany.A to je velký rozdíl. Politici nám byli těmito stranami nadiktováni. Je to stále o jednom a tomtéž. Svobodné volby si představuji velice jednoduše, ovšem zcela jinak, než jak tomu je u nás.  Představuji si je tak, že volič obdrží jednu kandidátní listinu se jmény kandidátů, lhostejno z které strany pochází a poté z ní volí. Nic více a nic méně. To jsou svobodné volby. Demokratické volby jsou opět něco jiného, než naše směšné divadélko, které je za volby vyhlašováno. Demokratické volby musí vygenerovat vůli a vládu většiny všech voličů. U nás ovšem kterékoliv volby od roku 1989 vyhrály strany, které získaly hlasy max. 20% všech voličů. Proto se tedy neztotožňuji se státem, jak by to mělo být a jak píšete Vy. A ještě jedna věc. Starší generace to nebyly, kdo pustil bolševika k moci, jak píšete. Byl to opět špatný volební systém podle poměrného zastoupení. Ve většinovém volebním systému by se komunisté nikdy k moci nedostali. Věřte mi, je to v systému a ne ve volbách samých.

J. Frgalova 16.2.2010 17:36

Re: Protiváhou předčasného odchodu

já jen letem světem :-) píšete :

Staří by si měli uvědomit, že také dostali výchovu a vzdělání, takže to je pouze a jedině vrácení těchto statků společnosti.

My v současné době nic "nevracíme", naopak, my přispíváme do průběžného důch.systému, tzn. že argument vracení není na místě. Ale budiž..navíc starý člověk, když pobírá důchod nemá ani z čeho vracet :-)

.... a totéž, t.j.přispěvek do průběž.systému, se očekává od mladých až budeme v důchodu my. Bohužel nám i jim doba pobírání důchodu se posouvá bez ohledu na to, zda jsme či nejsme zdraví a zda se průměrného věku dožijeme. Ode mne druhé budiž...

Mám ale raději na tomto poli liberalismus, základ je od státu s průběžného systému ( základ=menší díl) větší díl je z důchodového připojištění (změna zákonů) . Dále odchod do důchodu by měl být umožněn kdykoliv s tím, že já sama rozhodnu, zda mi ten základ od státu ( +mé připojištění) bude stačit či nikoliv. Státem řízený odchod je jen hra, která nemá s realitou nic společného, protože řada lidí stejně je nucena vnějšími okolnostmi do toho důchodu odejít, nebo pobírat jiné sociální dávky ( což jsou peníze od nás pracujících z jiného pytlíku)

S. Vácha 24.2.2010 11:40

Re: Protiváhou předčasného odchodu

Myslím pane Kejkrte, že až opravdu budete v důchodu,tak změníte názor.

Jak jsme si mohli za komunisty šetřit na důchod?Nyní máme ty nejnižší.

M. Komárek 15.2.2010 11:17

Vývoj nezaměstnanosti

nejvíce plnou hubu starosti o zaměstnanost má ČSSD. Mrkněte na uvedený link, promítněte, kdy ČSSD vládla a včimněte si, že právě při nástupu ČSSD jde míra nezaměstnanosti strmě vzhůru. A to ještě ČSSD dosáhla naprosto unikátního paradoxu, že nezaměstnanosti ji roste spolu s růstem HDP. To by se mělo vyučovat na školách, to je už doslova umění. ČSSD byla běžně nad 8% nezaměstnanost v dobách boomu (na který na rozdíl od míry nezaměstnanosti neměla sebemenší vliv). Takže pane Vintře, těch uchazečů na jedno volné pracovní místo mělo být zhruba stejně, ale nebylo - žádné fronty na úřadech práce se nekonaly. Proč? Máte odpověď?

R. Škrabal 15.2.2010 12:16

Re: Vývoj nezaměstnanosti

 Pozor, mýlite se. Nezaměstnanost   8% neznamená, že uchazečů na jedno místo je stejně.

M. Komárek 15.2.2010 13:01

mě školit nemusíte

já jasně píšu, že uchazečů na jedno místo stejně nebylo. Já čekal odpověď proč nebylo. To mi ale příznivci ČSSD těžko přiznají, že jejich vláda dokázala vytáhnout nezaměstnanost až na 8,5% i za situace, kdy volných míst bylo cca stejně, jako nezaměstnaných! ČSSD totiž proti nezaměstnanosti nikterak nebojuje, ona ji principiálně vytváří. S růstem nezaměstnanosti (ať už jsou její příčiny jakékoli), roste totiž i počet jejich voličů.

M. Holec 15.2.2010 10:26

ř

ř

M. Komárek 15.2.2010 13:34

vystihl jste to

krátce, lapidárně a přesně. Někteří novináři by si z vás měli vzít příklad. Souhlasím s vaším názorem, mám jen lehké formální výhrady - aspoň jedno "ř" mohlo být velké :-)

J. Kejkrt 16.2.2010 13:14

Re: vystihl jste to

Než jsem si vzal brýle, považoval jsem tu druhou literu za ť.

Přišlo mi to jako sice nepříliš obtížný rébus, zato však geniálně vyjadřující názor na problém. Ř i Ť


TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...