Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak Češi řeší krizi? Předčasným odchodem do důchodu

Penzista (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penzista (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Kdy odejít do důchodu? Stále více Čechů na „řádný“ termín nečeká a odchází předčasně, jak to umožňují zákony. Ke konci roku jich bylo v Česku už 350 859, stát na jejich výplatu za rok utratil celkem 3,124 miliardy korun. Jde o rekordní počet v historii země, vyplývá z nejnovějších údajů České správy sociálního zabezpečení.

Proč se stále více zaměstnanců pokouší co nejrychleji utéct z nestabilního pracovního trhu? Motivují je zejména obavy ze ztráty práce v období ekonomické krize. A tak využijí možnosti odejít do důchodu už teď.

"Počet lidí předčasně odcházejících do důchodu a objem peněz na financování těchto důchodů skutečně rychle rostou. Příčinou je zejména pokles ekonomiky a rostoucí nezaměstnanost. Mnoho lidí v tomto věku dnes už těžko někdo zaměstná, takže lidé využívají každé možnosti k odchodu do důchodu," potvrzuje ministr financí Eduard Janota.

V zemi přibylo 32 648 příjemců předčasného důchodu, kvůli nimž vzrostly výdaje státu o 290 milionů korun. Je přitom téměř jisté, že tato čísla letos dále porostou.

Dokládá to i samotný vývoj počtu nově přiznaných předčasných důchodů v průběhu loňského roku. Ten se za minulých dvanáct měsíců vyšplhal na 42 243. Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2009 přiznala Česká správa sociálního zabezpečení 9257 předčasných důchodů, ve čtvrtém čtvrtletí tento počet vzrostl již na 12 929.

Ohrozí předčasné důchody státní kasu ? Více si přečtěte v dnešním vydání deníku

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...