17. ledna 2008 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak Češi rozsvěcují Rakousko

Protesty rakouských odpůrců Temelína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty rakouských odpůrců Temelína. | foto: Samuel Kubani.AFP

ČESKÉ BUDĚJOVICE Rakušané masově nakupují elektřinu v Polsku a přitom jim doma žárovky rozsvěcuje nenáviděný jaderný Temelín. I takové zjištění lze s trochou nadsázky vyčíst z některých dat o obchodu s elektřinou ve střední Evropě.

Podle aktuální statistiky, zveřejněné rakouským úřadem E-control, se totiž Česká republika loni stala po Německu druhým největším dovozcem elektřiny do Rakouska. Z Česka „přiteklo“ do alpské země, odmítající jadernou energetiku, takřka 6500 gigawatthodin elektrického proudu, což je pro srovnání roční výroba jednoho ze dvou bloků Temelína. Věc má však jeden háček. Rakušané „českou“ elektřinu nakoupili většinou v Polsku.

„Do Rakouska přímo prakticky nevyvážíme. Jedná se o dovoz z Polska do Rakouska, přecházející přes české území,“ potvrdil LN mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Obchod totiž funguje tak, že když Rakušané nakoupí elektřinu v Polsku, „natlačí“ se tato elektřina do Česka jako do tranzitní země, odkud na hranicích s Rakouskem zase „vyteče“.

Zatímco tedy Češi spotřebovávají polskou elektřinu, určenou pro Rakušany, Rakušané zase „čerpají“ elektrický proud vyrobený v Česku. Rakušané tak nepřímo nakupují elektřinu z Temelína, kvůli němuž oficiálně import z Česka dlouhodobě odmítají.


Rakousko a elektrická energie

Rakousko se loni stalo čistým dovozcem elektřiny, když ze zahraničí dovezlo takřka 20 000 gigawatthodin, z toho 12 000 z Německa a 6500 z Česka. Na druhou stranu 14 000 gigawatthodin zase vyvezlo. Rakouské vodní elektrárny jsou totiž v období zvýšeného stavu řek schopny přebytky proudu vyvážet, v sušších obdobích ale elektřina z domácích zdrojů naopak zase chybí, a musí být nakoupena v cizině. I Rakušané proto uvažují o nových zdrojích, v úvahu údajně připadají především plynové elektrárny. V tradičně protiatomové zemi však politici vidí řešení zejména v programu energetických úspor. „Naší hlavní prioritou nesmí být jen nové zdroje, ale hlavně energetické úspory,“ řekl hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober.