12. června 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak jde život? Čechům se žije stále lépe. Alespoň podle OECD

Jak se žije v Česku - graf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak se žije v Česku - graf. | foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

PRAHA Jak jde život? Tak zní v překladu název studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která se zabývá životní úrovní lidí v členských zemích. Odpověď v případě České republiky přitom zni: „Lépe, než kdy dřív.“

Podle studie OECD, která se zabývá úrovní života lidí v členských zemích, vidí Češi svůj život stále optimističtěji. Může za tovývoj ekonomiky igenerační obměna.

Spokojenost Čechů s životem dosáhla hodnoty 6,6 z deseti možných. To je hodnota, kterou může většina zemí na západ od českých hranic jen závidět. ČR se také vyhoupla o jednu desetinu nad průměr Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), přestože v předchozích letech byla pod ním.

Například podíl zaměstnanců, kteří pracují více než 50 hodin týdně, je jen necelých šest procent. Naopak na koníčky a péči o sebe mají Češi 15 hodin denně, do čehož se ovšem počítá i spánek. Česko zároveň patří mezi jednu z nejvzdělanějších zemí. Středoškolské vzdělání má 93,2 procenta pracující populace, což je vysoko nad průměrem 76,4 procenta. Velmi dobře si vede také v oblasti osobní bezpečnosti.

Index lepšího života - graf.

Index lepšího života - graf.

Nejvýrazněji za průměrem ČR zaostává v příjmech domácností, ve správě věcí veřejných nebo občanské angažovanosti. Například dobrovolnou činnost pro společnost vykonává necelých 18 procent Čechů, což je spolu se Španělskem nejméně v OECD. Nejslabší je rovněž zájem mladých Čechů o veřejný život. Možnost jít k volbám plánuje využít jen 49,6 procenta čtrnáctiletých.

Největší slabinou je patrně zdraví. Zatímco průměrně se lidé v zemích OECD dožívají 79,9 roku, v Česku je to 78,3. Jako dobré nebo lepší než dobré pak své zdraví hodnotí jen necelých 60 procent lidí, což je rovněž jeden z nejhorších výsledků. Celkový průměr činí 69 procent.

Kde se tedy bere spokojenost Čechů? „Každý národ má svá specifika. Když budeme porovnávat index důvěry spotřebitelů, budou výsledky v ČR téměř vždy horší než v ostatních zemích, protože jsme od přírody pesimisté. To se může změnit. Dochází ke generační obměně a s mladými lidmi přichází nový životní styl a pohled na svět. Rostoucí spokojenost tedy může souviset i s tím,“ říká David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte.

Reálná ekonomická data ale potvrzují, že česká populace má ke spokojenosti dobrý důvod. Nezaměstnanost je nejnižší v celé EU. Rozdíly v příjmech populace rovněž patří k nejnižším a i ona kritizovaná výše mezd nabírá růstový charakter. Do budoucna je přitom ČR podle Marka z pohledu ekonomické stability jednou z nejlepších zemí na světě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!