6. října 2009 19:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak nejlépe investovat? Cena zlata rekordně roste

Zlato | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato | foto: Shutterstock

LONDÝN Cena zlata dnes pokračovala v růstu a vyšplhala se až na nový rekord vysoko nad hranici 1040 dolarů za troyskou unci (oz; 31,10 gramu). K růstu ceny mimo jiné přispívá další oslabení dolaru, zlato ale zpevňuje, i když je cena kovu vyjádřená v jiných měnách, nejen v americké. Část analytiků se domnívá, že cena zlata bude ve zvyšování ještě pokračovat.

Zlato nejprve vystoupilo k úrovni 1036 USD/oz, pak se cena dostala nad 1034 dolarů a nakonec se zastavila na 1043,45 USD/oz, kde ještě nebyla. V pondělí se cena kovu v New Yorku ustálila na 1016,65 USD/oz. Vedle zlata se však nyní zvyšují také ceny dalších drahých kovů, jako je stříbro, platina a palladium.

"V příštích třech až šesti měsících se dočkáme dalších rekordů. Myslím, že všichni jsou připraveni na další pokles dolaru a na růst ostatních měn, včetně zlata," řekl podle agentury Reuters analytik finančního ústavu JP Morgan Michael Jansen.

Růstu zlata nahrává pokles dolaru

Dolar oslabuje už od jara, dnes však jeho pokles urychlily spekulace, že některé země kolem Perského zálivu chtějí začít cenu ropy vyjadřovat jinak než v amerických dolarech. Zpráva se objevila v britském tisku, ale zmíněné státy ji popřely. (čtěte více)

Cena zlata na promptním i termínovém trhu těžila z několika příznivých faktorů, vedle oslabení dolaru je to hlavně celkově příznivý postoj vůči zlatu. Kov už totiž před nedávnem na rekord vystoupil, později se ale jeho cena začala znovu snižovat. Nyní se k růstu vrátila a má podle technických analytiků nejlepší předpoklady k dalšímu růstu.

Často zmiňovaným důvodem k růstu ceny zlata jsou rovněž obavy z inflace. Finanční krize totiž donutila centrální banky ve vyspělých zemích podpořit bankovní systém záplavou peněz a nyní panují obavy, že centrální banky možná nebudou schopny odhadnout správný okamžik, kdy je vhodné s podpůrným opatřením skončit. Pak by riziko inflace bylo velmi reálné.

"V situaci, kdy jsou úrokové sazby prakticky na nule, jsou dodatečné náklady na přechod ke zlatu veškeré žádné. Pro investory je logické, že je o zlato větší zájem," poznamenal hlavní analytik soukromé banky Harris Jack Ablin.

Část analytiků upozorňuje, že za růstem ceny zlata není pouze oslabování dolaru. Zlato zdražuje i v jiných měnách a například v eurech se vyšplhalo nad hranici 700 eur, kde bylo naposledy začátkem dubna. Podobně zdražuje i v britských librách.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz