1. února 2011 10:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak se mění daně? Výplata bude o stokorunu nižší, pozor na pojištění

Výplata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výplata | foto: Lidové noviny

PRAHA O sto korun méně dostanou lidé ve své lednové výplatě. Důvodem je takzvaná povodňová daň, která vstoupila v platnost počátkem tohoto roku. Tím však novinky v oblasti mezd a daní nekončí.

Většinu z nich však lidé na rozdíl od povodňové stokoruny pocítí až při sestavování daňového přiznání v příštím roce.

Vize roku 2011

Od roku 2011 totiž mění zákon o daních z příjmů několik novel, z nichž nejvýznamnější je ta, která byla schválena ke konci roku 2010 ve stavu legislativní nouze a zavádí významná prorozpočtová opatření. "Mezi tato opatření se řadí snížení slevy na poplatníka z 24.840 Kč na 23.640 Kč, tzv. povodňová stokoruna," uvedl Tomáš Hunal z daňového a právního oddělení PwC ČR.

Vedle toho došlo ke zrušení osvobození od daně u některých výsluhových příspěvků u bývalých vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů.

Důchodci si mohou vydělat méně
Mění se také podmínky pro zdanění důchodů. Současná úprava osvobozuje vyplácené důchody a penze do výše 36násobku minimální mzdy. Toto osvobození zůstává zachováno. Pokud ale součet příjmů ze zaměstnání a základů daně z podnikání a pronájmu u poplatníka pobírajícího pravidelný důchod či penzi přesáhne 840.000 Kč ročně, bude nutné celý důchod zdanit.

Státní příspěvek ke stavebnímu spoření za rok 2010, který bude připsán v roce 2011, bude zdaněn speciální padesátiprocentní sazbou. Skončilo také daňové osvobození úroků ze stavebního spoření. Nově budou zdaněny 15 procenty, tedy stejně jako úroky z běžných či spořicích účtů.

Pozor na předčasnou výplatu pojištění
Nově se jako ostatní příjmy zdaňují příspěvky zaměstnavatele v případě jednorázového plnění z penzijního pojištění nebo plnění při předčasném zániku penzijního pojištění. Rozšiřuje se okruh osvobození u příspěvků na penzijní a životní pojištění zaměstnanců i na pojistné smlouvy uzavřené v jiných členských státech EU, Norsku a Islandu. "Pokud si však občané vyberou předčasně peníze ze životního pojištění, zaplatí patnáctiprocentní daň z příjmů za příspěvky, které na pojištění dostali od zaměstnavatele," uvedl Hunal.

Se stavbou nečekejte
Odpočet úroků u hypotečních úvěrů na pořízení pozemku určeného pro výstavbu rodinného domu nebo bytu je také od nynějška podmíněn tím, že výstavba bude zahájena do čtyř let od okamžiku uzavření úvěrové smlouvy. Pokud nebude podmínka naplněna, bude v minulosti uplatněný odpočet představovat příjem podléhající zdanění v tom období, v němž k porušení podmínky dojde. Nebude již tedy nutné podávat dodatečná daňová přiznání za jednotlivá období, kdy byla tato odčitatelná položka uplatněna.

Napravuje se i dřívější nejistota ohledně zdaňování příjmů z pronájmu majetku zařazeného do obchodního majetku podnikatele. Zákon nyní výslovně uvádí, že se jedná o příjem z podnikání s možností uplatnit výdajový paušál ve výši 30 procent, což má mimo jiné i dopad na platby pojistného na sociální zabezpečení.

ČTK, Lidovky.cz