Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak Topolánek 'potopil' Fica

PRAHA Do skandálu kolem úniku tajných informací o paritě slovenské koruny vůči euru, na kterých prý investiční skupina J&T vydělala stovky milionů korun, se zapletl i premiér Mirek Topolánek. Ten pro týdeník Ekonom uvedl, že se mu jeho slovenský protějšek chlubil svým úspěchem při vyjednání silnější pozice koruny.

Z jeho vyjádření sice vyplývalo, že o výhodné paritě slovenské koruny k euru věděl dopředu, ale Topolánek to nyní odmítá a tvrdí, že jde o nedorozumění a shodu náhod. „Premiéru Ficovi se nakonec podařilo velmi nadstandardně vyjednat paritu slovenské koruny vůči euru - chlubil se mi tím ještě v době, kdy to nebylo veřejné,“ uvedl v rozhovoru pro Ekonom Topolánek.


Co se dělo se slovenskou korunou
Premiérovi Ficovi se nakonec podařilo velmi nadstandardně vyjednat paritu slovenské koruny vůči euru - chlubil se mi s tím ještě v době, kdy to nebylo veřejné. Pokládal jsem to za jeho velký úspěch.
Mirek Topolánek v rozhovoru pro týdeník Ekonom

Události 28. 5. 2008
Ráno se kurz slovenské koruny k euru pohyboval na hodnotě 31,10
Během dne však měna výrazně posílila ve dvou vlnách a dosáhla až hodnoty 30,65 Sk za euro. Hodinu před půlnocí byl nový kurz koruny vůči euru oficiálně stanoven na 30,126
Extrémní posílení kurzu slovenské koruny těsně před revalvací měny naznačuje, že došlo k úniku informací a někdo se na silnější koruně snažil vydělat. Podle slovenské centrální banky se objem obchodů slovenských bank v den revalvace vyšplhal až na 739 milionů eur. Centrální banka v současnosti prověřuje, které banky a kteří klienti v té době obchodovali s korunou.

Ten LN sdělil, že se slovenským premiérem Robertem Ficem setkal 22. května v Praze na jaderném fóru EU, kdy s ním slovenský předseda vlády zcela obecně hovořil o své ambici vyjednat co nejsilnější konverzní kurz koruny. „O konkrétním kurzu nebyla řeč, protože do té doby nebyl vyjednán. Rozhodnutí padlo až 28.května,“ řekl LN Topolánek.

Svou větu v rozhovoru vysvětlil tím, že vzhledem k tomu, že se plán Roberta Fica naplnil, chtěl ho pochválit za úspěšné vyjednávání. „Odmítám jakékoliv spekulace v této věci,“ řekl Topolánek. Podobně se k věci postavila i slovenská strana. „Předseda vlády Robert Fico informoval českého partnera, že prosazuje co nejsilnější konverzní kurz slovenské koruny vůči euru,“ řekla mluvčí slovenské vlády Silvia Glendová. Zároveň vyvrátila, že by se premiéři bavili o centrální paritě, tedy o oficiálně stanoveném směnném kurzu.

Únik informací už vyšetřuje slovenská centrální banka
Podle ředitele tiskového odboru vlády Martina Schmarcze se jedná jen o shodu nešťastných náhod, že rozhovor s Topolánkem vyšel zrovna v době, kdy Slovensko řeší skandál ohledně úniku informací před květnovým zveřejněním nového kurzu slovenské koruny vůči euru. Ten se u našich sousedů rozhořel poté, co slovenský opoziční politik a bývalý ministr financí Ivan Mikloš obvinil slovenské investiční skupiny J&T a Istrokapital, že díky znalosti tajných informací vydělaly na devizovém trhu stovky milionů korun.

Údajný únik informací začala již prověřovat i slovenská centrální banka. Podle spekulací slovenského tisku by mohla v této kauze hrát roli návštěva slovenského ministra financí Jána Počiatka na jachtě manažera skupiny J&T Ivana Jakaboviče. K setkání došlo během automobilových závodů v Monaku, těsně před revalvací slovenské koruny. Ministr sice uznal, že setkání na jachtě bylo chybou, popřel však jakýkoliv únik informací. Premiér Fico ho za jeho chování jen pokáral, i když za stejný prohřešek žádá odvolání ředitele bratislavského letiště Karola Biermanna.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....