30. ledna 2007 14:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak ušetřit na daních: slevy a daně manželů

Manželé (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželé (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Včera jsme si řekli, kolik musíme měsíčně státu ze svého platu odvádět, abychom jej uživili. V dnešní a zítřejší lekci si ukážeme, jak na daních ušetřit.

Stát jednak prostřednictvím slev na dani zvýhodňuje ty, kdo mají děti, při práci studují apod. Nižší daně odvádějí také lidé s různým stupněm tělesného postižení. Některým manželským párům se vyplatí, když počítají a platí daně společně. Jinými úlevami v podobě nezdanitelných částí základu daně stát oceňuje fakt, že si spoříte na penzi či že jste si půjčili, abyste si pořídili vlastní bydlení. Podívejme se nyní podrobněji na jednotlivé způsoby, jak si lze daně legálně co nejvíce snížit.

Jak funguje společné zdanění

Daňové přiznání podávají oba manželé, i když jeden neměl příjmy. Společný základ daně se spočítá jako součet základů daně obou manželů, snížený o nezdanitelné částky. Základ se rozdělí napůl. Z této poloviny si každý počítá daň.

Manžel s vyššími příjmy má tedy nižší daňový základ, než kdyby ho počítal sám. Nižší základ znamená nižší sazbu daně a nižší daň. Navíc, pokud je jeden bez příjmů, může si takto odečíst slevu na poplatníka nebo třeba pojistné životního pojištění.

Slevy na dani
každý: 600 Kč měsíčně (7200 Kč ročně)
částečný invalidní důchodce: 125 Kč měsíčně (1500 Kč ročně)
plný invalidní důchodce: 250 Kč měsíčně (3000 Kč ročně)
držitel průkazu ZTP/P: 800 Kč měsíčně (9600 Kč ročně)
student (do 26 let, prezenční doktorand do 28 let): 200 Kč měsíčně (2400 Kč ročně)
vyživujete manžela/-ku: 350 Kč měs. (4200 Kč ročně)
máte nezaopatřené dítě: 500 Kč měs. (6000 Kč ročně)*
dvojnásobek, mají-li průkaz ZTP/P

Začněme nejprve slevami na dani. O ně se snižuje vypočtená daň. Každý daňový poplatník má nárok na slevu 7200 korun ročně. Muž živící svou manželku na roční dani zaplatí o 4200 korun méně, student, který si při škole přivydělává, o 2400 korun méně atd. (viz tabulka). Potomky (dítě do 18 let, studenta do 26 let) stát oceňuje daňovou slevou 500 korun měsíčně na jedno dítě. Slevu ale může uplatnit jen jeden z rodičů, který s ním žije ve společné domácnosti.

Pokud je zvýhodnění na děti vyšší než měsíční záloha na daň (minimálně o 100 korun), vyplácí se tzv. daňový bonus, nejvíce však 2500 korun měsíčně. Ten ale dostanou jen ekonomicky aktivní, tedy ti, kdo mají roční příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy nebo při zdanění měsíční mzdy alespoň ve výši minimální mzdy.

Rodiny mohou snížit své daňové zatížení až o několik desítek tisíc ročně tím, že využijí společného zdanění manželů. To je výhodné zejména v případech, kdy jeden z manželů vydělává výrazně více než druhý, nebo pokud má příjmy pouze jeden z manželů. Typicky se jedná o případ, kdy je žena na mateřské dovolené. Podmínkou je, že manželé vyživují aspoň jedno dítě, které s nimi žije ve společné domácnosti.
Manželství je též podmínkou -společné zdanění manželů neplatí pro druha a družku. Nemůže jej také využít pár, kde mají jeden nebo oba manželé povinnost stanovit minimální základ daně (např. živnostníci).

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz