1. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak ušetřit na mýtném v Chorvatsku? Pořiďte si elektronickou krabičku

Dálnice A1 je uzavřena v obou směrech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice A1 je uzavřena v obou směrech | foto: www.jutarnji.hr

PRAHA Mýtné na chorvatských dálnicích v červnu zdražilo o 15 procent. Pokud ale k placení mýtného využijete místního elektronického systému a pořídíte si do auta krabičku, můžete ušetřit. Elektronické placení se vyplatí těm, kteří plánují v Chorvatsku jezdit na delší vzdálenosti nebo se sem pravidelně vracejí.

"Je to něco na způsob mýta pro kamiony, na kartu si vložíte kredit a mýtné se vám z toho odečítá," řekl serveru Lidovky.cz Milan Funk z infoservisu ÚAMK. "Pokud ale kredit nevyčerpáte, zbytek vám nevrátí, proto je vhodné ho projezdit," dodává. 

ČTĚTE TAKÉ:

Mýtné v Chorvatsku zdražilo v červnu. Oproti loňsku se zvedlo o 15 procent. Zvýšení se ale dotklo pouze placení mýtného v hotovosti. Pokud si pořídíte elektronické zařízení ENC (Elektronička naplata cestarine), ušetříte 10 procent. Krabička se nalepí na přední sklo, při každém průjezdu mýtnou branou se z ní odečte poplatek a ukáže, kolik vám ještě zbývá. Karta je přednabitá na 300 kun (zhruba 1050 korun), a platí se za ni záloha 120 kun (zhruba 420 korun), které po vrácení dostanete zpět. Nabíjet ji pak můžete libovolnou částkou na jakékoli čerpací stanici či v novinovém stánku.

Krabička se vyplatí pro delší vzdálenosti

Placení mýtného elektronicky se ale vyplatí pouze těm, kteří budou po Chorvatsku jezdit delší trasy anebo se sem plánují vracet. "Pokud jedete až na druhý konec Chorvatska, třeba na Makarskou, tak se vám hodit bude," potvrzuje Funk. Například za cestu ze Záhřebu do Splitu zaplatíte v hotovosti na mýtném 181 kun (zhruba 633 korun), s krabičkou pouze 141 kun (zhruba 493 korun). Na jedné cestě tedy ušetříte zhruba 140 korun.

Krabičku na placení elektronického mýtného pořídíte jedině v Chorvatsku, a to na čerpacích stanicích nebo přímo na mýtných branách, v Česku ji neseženete.

Podobný systém mají v Itálii

V Itálii funguje podobný systém, který se jmenuje Via karta. "Je to něco jako přednabitá telefonní karta do mobilu, kterou jen strčíte do mýtné brány a jedete dál. Stejně tak se hodí na delší cesty, třeba když jedete přes celou Itálii až na jih. Například na cestě do Benátek a zpátky se ale nevyplatí," říká Milan Funk z ÚAMK.

Kde se zvýšily dálniční poplatky:

Zdražení poplatků se týká dálnic, které provozují Hrvatske autoceste (HAC) a Autocesta Rijeka Zagreb (ARZ). Pro české turisty to znamená zdražení nejpoužívanějších dálnic: Záhřeb - Split a Záhřeb - Rijeka. Za cestu ze Záhřebu do Splitu tak motorista nově zaplatí 181 kun za osobní auto (místo dosavadních 157 kun) a za cestu ze Záhřebu do Rijeky 69 kun (dosud to bylo 60 kun).

  • A1 Zagreb - Split - Vrgorac (ARZ, HAC),
  • A4 Zagreb - Goričan (HAC),
  • A3 Bregana - Zagreb (HAC),
  • A3 Zagreb - Lipovac (HAC),
  • A5 Beli Manastir - Osijek - Svilaj (HAC),
  • A6 Zagreb - Rijeka (ARZ),
  • A7 Rupa - Rijeka (ARZ),
  • Krčki most (ARZ).

Prakticky to znamená zdražení všech chorvatských dálnic kromě dálnice Zagreb - Macelj (Autocesta Zagreb - Macelj) a dálnic v Istrii, tzv. Istrijského ypsilonu včetně tunelu Učka (Bina Istra).

Zdroj: www.chorvatsko.cz

Najdete na Lidovky.cz