19. října 2009 12:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak získat vytouženou práci? Absolvujte kurz svádění

Kurz svádění (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurz svádění (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Stát se lákavějším pro zaměstnavatele můžete různými způsoby. Kromě stáží v zahraničí a neobvyklých dovedností si lze zvýšit cenu na trhu práce i různými kurzy. Jedním z nejméně tradičních, který prý nabízí úspěch jak v osobním, tak v pracovním životě, je kurz svádění.

Účastníci kurzu svádění totiž mohou své znalosti uplatnit i během osobních pohovorů. Zní to velmi nadneseně, ale samotní personalisté poukazují na to, že příjemné vystupování a upravený vzhled jsou faktory, které rozhodují při výběru ze dvou stejně kvalitních zaměstnanců.

"Uchazeči si osvojí prezentaci svých pozitivních stránek. Sami sebe lépe prodají, jak na ‚trhu vztahovém‘, tak pracovním," říká Klára Kratochvílová z Akademie svádění, která kurz připravuje. Dále poukazuje na to, že absolventi kurzu odcházejí s ucelenějším přehledem o svých životních, a tím i pracovních cílech. "Vědí, co chtějí, umějí díky průpravě ve verbální i neverbální komunikaci lépe vnímat okolí a reagovat na něj," tvrdí Klára Kratochvílová. Kurz pomáhá především s komunikativními dovednostmi a se základní schopností odhadu dané situace a reakce na ni.

Kurz svádění vám správně nastaví sebevědomí

Dalším problémem, na který personalisti často narážejí, je přehnané či naopak minimální sebevědomí. Účastníci kurzu svádění prý naproti tomu odcházejí s vědomím vlastní ceny a netrpí žádným sebeklamem. Podle lektorů by při ucházení o práci mohly pomoci i takové atributy jako osobní styl, prezentace sebe sama, stanovení si cílů či jednoduché, avšak klíčové psychologické vzorce jednání, které se v kurzu probírají. "Mohou to být i sociální vzorce u těch lidí, kterým nebyla sociální inteligence dána do vínku," říká Kratochvílová.

Kurz svádění vám však ani přes tyto výhody nezaručí u přijímacích pohovorů jednoznačný úspěch. Jednak takové záruky není schopen žádný kurz, jednak nejde primárně o přípravu na pohovory. Ani v případě, že z něj vyjdete jako sebevědomější a vyrovnanější člověk s jasnou představou o životě i o svých pracovních cílech, neznamená to ještě, že budete automaticky úspěšnější na pracovním trhu. Nelze totiž ani vzdáleně odhadnout, o kolik větší pravděpodobnost získat práci má sebevědomý člověk oproti člověku, kterému zdravé sebevědomí schází.

Další podrobnosti a zajímavé čtení o Kalouskovi si přečtěte v novinách