24. února 2012 11:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jaká je šance vyhrát 200 milionů ve Sportce?

Loterie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loterie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V neděli se v Superjackpotu Sportky s prémií bude hrát o rekordních 200 700 000 korun. Šance na výhru vysoká není, ale přesto existuje. Pravděpodobnost, že se ze sázejícího stane pohádkově bohatý šťastlivec je jedna ku 7 milionům.

"Ve Sportce je celkem 13 983 816 kombinací, jak vytáhnout 6 čísel. Pokud uvažujeme sázejícího, který vsadil 10 sloupců i hru Šance, tak ten má pravděpodobnost zhruba deset ku 14 milionům, že uhodne všech 6 čísel v jednom tahu, a pravděpodobnost 1:10, že uhodne poslední číslo z šestičíslí Šance," objasňuje Zbyněk Pawlas z katedry pravděpodobnosti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dohromady to dává pravděpodobnost výhry jedna ku 14 milionům. Protože jsou ale dva tahy, tak celková pravděpodobnost je přibližně dvakrát větší, tedy zhruba jedna ku 7 milionům," uvádí Pawlas.

Podmínky nejsou jednoduché

Superjackpot může vyhrát jen ten, kdo vsadí plnou sázenku hry Sportky, tedy všech deset sloupců, a současně vsadí i doplňkovou hru Šance, nebo vsadí systémovou sázku od systému 8 do systému 15 a k ní Šanci. Lze použít sázenku či náhodný tip.

Sázka na hru o 200,7 milionů vyjde na 170 korun.

Vyhráváte, pokud uhodnete šest vylosovaných čísel ze 49 čísel (v prvním nebo druhém tahu) a současně poslední číslo z vylosovaného šestičíslí hry Šance.

Aby si člověk představil, jak vypadá pravděpodobnost jedna ku 7 milionům, je potřeba opravdu zapojit fantazii. Pokud by člověk chtěl vyplnit všechny možné kombinace sázenky, aby měl jistotu, že vyhraje, musel by vyplňovat více než 81 dnů v kuse. Jedna kombinaci sázenky by mu přitom mohla zabrat jen jednu sekundu.

Větší šance na výhru nabízí loterie Tipšestka. Pravděpodobnost uhodnutí 6 čísel z 36 je jedna ku 2 milionům, dodal Pawlas.

apaAnežka Palková

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ TECHNOLOG EXTRUZE

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč