7. září 2009 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jaké ojetiny letí v Česku nejvíc? Černé a stříbrné

Riziko, že při koupi ojetiny narazíte na kradený automobil, je překvapivě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Riziko, že při koupi ojetiny narazíte na kradený automobil, je překvapivě... | foto: Lidové noviny

PRAHA Nejžádanější barvou ojetých automobilů je v současnosti černá. Černé vozy odsunuly zejména u větších a novějších modelů na druhé místo dosud tradičně první stříbrnou.

Po ní následuje šedá nebo světle modrá. U nemetalických laků jsou nejoblíbenější červená, žlutá a modrá. Vyplývá to z letošní statistiky autobazarů AAA Auto.

"Poptávka po vozidlech v černé barvě letos výrazně překračuje nabídku, což velmi pravděpodobně souvisí se současnými módními trendy," uvedl ředitel výkupu AAA Petr Vaněček. Černé a stříbrné vozy jsou také v průměru nejdražší. Například u Škody Octavie z roku 2005 představují ostatní metalické laky zhruba o dvě procenta nižší průměrnou cenu, základní barvy s výjimkou bílé znamenají snížení o šest procent a u bílé je pokles o deset procent.

Zájem o módní bílou barvu zatím do autobazarů nedorazil. Bílé vozy se tak podle Vaněčka stále prodávají o přibližně 20.000 až 30.000 Kč levněji než srovnatelné automobily s metalickou barvou. "To ale platí jen v segmentu zánovních vozů, neboť u starších automobilů, jako jsou třeba felicie, už nemá barva na cenu téměř žádný vliv," upřesnil.

Bílou barvu si u novějších vozů zákazníci stále spojují se zanedbanými firemními vozidly a také se obávají, že na ní bude více vidět znečištění a případná koroze. Investice do hezkého příplatkového laku se podle odborníků při koupi automobilu vyplatí, zákazník dostane příplatek při dalším prodeji zpátky díky vyšší zůstatkové hodnotě vozu.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?