24. dubna 2009 16:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jakých profesí je i přes krizi nedostatek?

Elektromechanici se o práci bát nemusí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektromechanici se o práci bát nemusí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Na tuzemském pracovním trhu je i přes pokračující hospodářskou recesi stále nedostatek kvalifikovaných pracovníků v některých odvětvích. Týká se to zejména odborníků ve strojírenství, farmacii, informačních technologiích a elektronice. Poptávka je ze strany firem stále také po kvalitních právnících a účetních.

Vyplývá to z ankety mezi personálními agenturami, které působí na tuzemském pracovním trhu.

"Firmám stále chybí kvalitní odborníci s technickým vzděláním. Například takoví, kteří jsou schopni realizovat projekty velkého technologického rozsahu, jako jsou výrobní závody nebo elektrárny," řekla ČTK Hana Zajíčková z pražské pobočky společnosti Mita Thor International.

Kdo práci určitě najde

Technici - odborníci
Elektromechanici
Lékaři
Finanční i mzdoví účetní
Technický management
IT odborníci
Farmaceuté

S tím souhlasil Marek Strieborný, obchodní manažer firmy Axial Personnel Agency, podle kterého hospodářská krize neznamená, že se najednou objeví větší počet kvalitních pracovních sil.

"Techniků-specialistů v oborech elektromechanika, elektronika je stále nedostatek. Přetrvává také poptávka po lékařích, finančních i mzdových účetních," uvedl.

Přetrvávající zájem firem o pracovníky středního managementu v technických oborech potvrdila i Anna Růžičková, vedoucí kanceláře personální agentury ALP Consulting.

Podle marketingového manažera Grafton Recruiment Mikuláše Procházky lze očekávat, že i nadále budou existovat pracovní místa, u nichž bude poptávka na trhu převyšovat nabídku kvalitních uchazečů.

"Půjde o pozice se specifickými odbornými požadavky, zkušeností, či jazykovou vybavenost, jako budou právě obory IT, finanční, právní," řekl Procházka. Hlavní rozdíl mezi obdobím před ekonomickou krizí a současným stavem hospodářské recese spatřují oslovené personální agentury ve finančních nabídkách podniků.

"Za stejné vynaložené finanční prostředky, za které loni firmy získaly čerstvého absolventa, mají nyní možnost angažovat zkušeného kvalitního odborníka," vysvětlila mzdovou strategii firem Růžičková.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.