17. června 2010 7:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Janota chce snížit podporu stavebního spoření, a to všem

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Eduard Janota chce od ledna příštího roku všem, tedy i klientům na už existujících smlouvách, snížit státní příspěvek na stavební spoření na maximálně 2000 korun ročně.

Uvedly to Hospodářské noviny (HN), podle nichž má návrh slušnou šanci na úspěch. Podle informací HN se na tom už domluvily ODS, TOP 09 a Věci veřejné, tedy strany, které se snaží zformovat vládní koalici.

"Předběžně jsme se shodli, že snížíme státní podporu tak, jak navrhuje ministr Janota," cituje list jednoho z vyjednavačů.

Dnes činí státní příspěvek 4500 na smlouvách uzavřených před rokem 2004 a 3000 korun na pozdějších smlouvách. Stavební spoření má zhruba pět milionů Čechů.

Plošným snížením příspěvku chce stát podle návrhu, který mají HN k dispozici, ušetřit přes sedm miliard korun ročně. Lidé by snížení příspěvku nepocítili příští rok, ale až v roce 2012. Státní příspěvek se totiž podle zákona vyplácí za každý rok zpětně až v následujícím roce. Na spoření jde nyní ze státního rozpočtu ročně téměř 14 miliard korun.

Svůj návrh na plošné snížení státní podpory s využitím takzvané nepravé retroaktivity - tedy od určitého data snížit státní příspěvek u všech smluv - HN potvrdil i Janota. "Alespoň se teď všichni dozvědí, na čem jsou. Další asi jednu miliardu bychom mohli získat navrhovaným zdaněním výnosů z vkladů ze stavebního spoření," řekl ministr.

Spořitelny jsou ale přesvědčeny o tom, že Janotův návrh nemůže uspět. "Retroaktivita je nepřípustná. Tím si stát zakládá na soudní spory.

Výše podpory je daná zákonem a je součástí smluv klientů. Máme dva právní posudky, které to vylučují," uvedl tajemník asociace spořitelen Jiří Šedivý.

ČTK