Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Janota chystá superdaň 38,5 % a seškrtání daňových výjimek

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Eduard Janota chce prosadit největší změnu daňového systému za posledních 20 let. Janota se chystá na začátku příštího roku předložit ve sněmovně přelomový zákon o dani z příjmů. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Návrh zákona o dani z příjmů přichází s pokusem o výrazné zjednodušení daňového systému. Součástí zákona tak je například sloučení daně z příjmů a sociálního pojištění do jediné daně.

Místo dnešní daně 15 procent ze superhrubé mzdy a povinných odvodů sociálního pojištění, na které dnes lidé se zaměstnavatelem dávají 34 procent z hrubé mzdy, by prostě platili jedinou superdaň ze superhrubé mzdy. Pokud by lidé platili státu na daních a pojistném stejnou částku jako dosud, superdaň by dosahovala 38,5 procenta.

Jedna částka placená na jednom místě

Zároveň s tím chce Janota pohnout s plánem na sloučení výběru daní a sociálního pojištění do jednoho místa. Zdravotní pojištění by lidé zatím odváděli zvlášť. "Určitě vidím výhodu v tom, že by bylo jedno výběrčí místo," řekl k návrhu Miroslav Zámečník.

Návrh tohoto zákona ovšem není úplnou novinkou. Na jeho přípravě ministerstvo financí pod tehdejším vedením Miroslava Kalouska pracovalo již před rokem a půl. K projednání se zákon měl dostat na začátku letošního roku, nakonec na něj ale nedošlo. "Nový zákon o dani z příjmu mám v šuplíku po ministru Kalouskovi a po diskusích, které povedu na tohle téma, bych ho rád na začátku příštího roku předložil. Jde o úplně novou filozofii zákona o dani z příjmu, budou tam jiné odečitatelné položky a jednoduchý daňový základ. Prostě půjde o maximální zjednodušení daňového systému," citují HN Janotu.

Ekonomové: zjednodušení potřebujeme, ale...

Zjednodušení daňového systému ekonomové vítají. "Jsem určitě příznivcem zjednodušení. Ale otázkou jsou detaily, kde by mohly být skryté nějaké komplikace," řekl Vladimír Dlouhý. Podle ekonomického experta ODS Martina Kocourka by zjednodušení daňového systému určitě bylo přínosem. "Detaily toho návrhu zákona ale neznám. Minimálně ve zjednodušení daňového systému se ale shodneme," řekl Kocourek.

V návrhu zákona se také plánuje výrazné seškrtání daňových výjimek. Kalouskův návrh, který chce Janota převzít, počítal se zrušením 40 ze 118 daňových výjimek pro lidi i pro firmy. Mezi nimi je například zrušení daňového zvýhodnění vkladů na stavební spoření, daňového zvýhodnění stravenek či třeba zvýhodnění železničářských režijních jízdenek.

Další podrobnosti o zjednodušení daňového systému si přečtěte v čtvrtečním vydání deníku

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Obchodní prostor v OC Grand Pardubice
Obchodní prostor v OC Grand Pardubice

náměstí Republiky, Pardubice - Zelené Předměstí
12 000 Kč/měsíc