21. června 2007 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jarní mrazíky drasticky sníží úrodu ovoce

Zmrzlá jablka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmrzlá jablka. | foto: Krumphanzl Michal ČTK

HOLOVOUSY Sadaři se letos rozhodně nemohou radovat. Letošní úroda ovoce bude totiž kvůli dubnovým a květnovým mrazíkům nejnižší od roku 1995. Škody zřejmě dosáhnou více než 400 milionů korun. Neúroda se projeví i ve zvýšení tržních cen ovoce.

Podle odhadu k polovině června by měla sklizeň činit 136.550 tun, což je meziročně o 29 procent méně. U jablek se dá kvůli neúrodě čekat vzestup cen o deset až 20 procent.

Řekl to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Roční finanční hodnota ovoce sklizeného v Česku se obvykle pohybuje nad jednou miliardou korun. Nejvíce se nepříznivé počasí podepsalo na jabloních, které jsou zároveň hlavním českým ovocným druhem. Propad sklizně se u nich očekává o 34 procent na 105.729 tun. Konzumních jablek určených pro trh bude ve srovnání s loňskem jen asi polovina, protože část úrody má takzvané mrazové poškození a bude použitelná jen ke zpracování na mošt.

Chybějící jablka českých pěstitelů na tuzemském trhu nahradí podle Ludvíka dovoz, který je tradičně dražší. Nejvíce se jablka budou zřejmě dovážet z Itálie. V normálních letech dovoz obvykle pokrývá přes 40 procent české spotřeby. O pětinu se čeká pokles úrody višní, o 18 procent u malin a ostružin a o 12 procent u červeného a bílého rybízu. Mírný pokles v řádu procent se ještě čeká u broskví a švestek. Naopak nárůst zhruba o 30 procent sadaři odhadují u meruněk a hrušek. U hrušek, podobně jako u jablek, má však část úrody mrazové poškození.

Dosavadní počasí bylo podle ovocnářů mimořádně nepříznivé. Po mírné zimě byla vegetace ovocných dřevin urychlena o dva až tři týdny. Rovněž kvetení bylo velmi časné a většina ovocných druhů kvetla již v průběhu dubna. Zásadní vliv na úrodu měly mrazy v dubnu a na začátku května.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz