Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Je čas přitvrdit, postupujme hromadně, šikuje web proti poplatkům

Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu | foto: MAFRA – Jan Zatorsky

PRAHA Tažení proti bankovním poplatkům za vedení úvěrového účtu a hypoték nabírá na obrátkách. Nová internetová výzva hodlá spojit co nejvíc nespokojených klientů a zatlačit na banky hromadně. Buď mimosoudně, nebo žalobou. Do středečního večera se k výzvě přihlásilo více než 350 lidí požadujících na 10 milionů korun.

Petr Němec, který jako první v Česku vymohl od Komerční banky navrácení poplatků za vedení svého úvěrového účtu, se spojil s provozovatelem serveru Bankovnípoplatky.com Patrikem Nacherem.

Společně spustili internetovou výzvu, díky níž se každý z nespokojených klientů může jednoduše zapojit do hromadného tažení proti účtování podle mnohých zcela nesmyslné položky.

Jak se připojit k hromadnému vymáhání?

„Banky ustupují pomalu a mnohdy jen částečně. Poplatek stále účtují statisícům klientů. Spoléhají na to, že uspokojí jen pár nejaktivnějších a dál budou zbytku občanů protiprávně účtovat předmětný poplatek. Je čas spojit síly a přitvrdit,“ stojí na webu s formulářem, kam stačí vyplnit nacionále, banku, typ půjčky, dobu trvání smlouvy a výši měsíčního poplatku.

2400 za nic

Server Lidovky.cz nedávno přinesl návod, jak o peníze žádat individuálně. Ne vždy jsou se ale tyto výzvy úspěšné. Nejedná se přitom o zanedbatelné částky, například za vedení hypotečního úvěru může běžný klient platit i 2400 korun ročně.

„Zkoušel jsem vrátit poplatky za vedení hypotečního úvěru (od poloviny loňského roku 200,- Kč měsíčně!) u GE Money a poslali mě do háje. Zareagovali celkem rychle, napsali slušný dopis, ale nevrátí mi nic,“ píše například jeden z neúspěšných žadatelů na facebookové stránce webu Jdeto.de.

A ohlas je veliký. Od úterý, kdy byl web spuštěn, do středečního večera už stránka evidovala více než 350 klientů s požadavky na vrácení celkem 10 milionů korun. „Pokud neuspějeme s bankami mimosoudní dohodou, jsme připraveni jít také soudní cestou, a to sami nebo s právním zastoupením,“ vysvětluje Petr Němec budoucí postup iniciativy.

Jejím účelem je snížit časovou i finanční nákladnost na vedení případných soudních sporů, protože čím více bude klientů, tím budou průměrné náklady menší. Čím větší bude nárokovaná částka, tím lákavější bude zastupování klientů pro advokáty.

„Podle mého názoru je cifra 100 milionů dosažitelná v brzké době. To odpovídá zhruba třem a půl tisícům lidem. V takovém množství můžeme bez větší časové investice koordinovat citelný nátlak na banky a případně výběrem společného advokáta žalovat banky za podmínek, kde by náklady klientů na právní zastoupení pokryl přísudek, tedy to, co by banka musela zaplatit navíc za naše zastoupení advokátem. Vhodně sjednané právní zastoupení by nás tak nestálo nic navíc, a to k újmě bank,“ pokračuje Němec.

Společně proti poplatkům

Mladý právník a mediátor přitom není jediný, kdo v poslední době vytáhl proti poplatkům, které už předloni Německu zakázal soud. Žalobu na Komerční banku už podalo spotřebitelské sdružení dTest.

Ve vzduchu visí také obdobná žaloba na Českou spořitelnu. Jak nedávno informoval server Lidovky.cz, do sporu vstoupila také vlivná advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři. ČTĚTE VÍCE

Tlak na banky už přináší první ovoce. Kritizované poplatky už zrušila například Raiffeisenbank nebo Komerční banka.

Inspirace v Německu

Německý Spolkový soudní dvůr předloni v červnu rozhodl, že vybírat poplatek za úvěrový účet je vůči spotřebiteli nepřiměřená smluvní podmínka. Výpis z účtu totiž klientovi žádnou novou informaci nepřináší.

Bance jen musí platí dvakrát: jednak úrok z půjčky, jednak za vedení účtu. V německém případě šlo o dvě eura (50 korun) měsíčně a v českých o podobné částky.

V souvislosti na německý rozsudek začali své banky žádat o vrácení těchto poplatků také čeští klienti, přičemž řada z nich uspěla.

Iniciativa už přiměla několik českých bank k tomu, aby účtování těchto poplatků zrušila.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz