Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Je říjen, u českých obchodníků ale už tradičně začínají Vánoce

vánoční strom - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vánoční strom - ilustrační foto | foto: Archiv Lidovky.cz

PRAHA První tuzemští obchodníci v těchto dnech zahájili prodej vánočního zboží. Na pultech obchodů jsou nyní k dostání především čokoládové vánoční figurky či různé pochutiny určené pro vánoční stůl a svátek Mikuláše.

Hlavní vlnu vánočních prodejů obchodní řetězce odstartují ve druhé polovině října. Mnozí obchodníci letos plánují více slevových akcí, protože se obávají, že Češi kvůli dopadům hospodářské krize budou v předvánočním období méně utrácet.

Prodej vánočního sortimentu na začátku října odstartovaly zřejmě jako první v Česku diskontní prodejny Lidl, které zákazníkům nabízejí například speciální vánoční balíček s čokoládovými figurkami, vánoční želé či adventní kalendář.

Prvních několik vánočních položek minulý týden do své nabídky zařadily i hypermarkety Globus. Další obchodníci nyní finišují s přípravami předvánočního prodeje. Ve druhé polovině října jej zahájí například obchodní řetězce Tesco a Albert.

Obchodníci se shodují, že letošní vánoční prodeje budou ve znamení slev a akčních nabídek, které mají Čechy v době hospodářské recese povzbudit k utrácení. "Zákazníci se budou stejně jako v průběhu celého letošního roku orientovat zejména na cenu zboží.

V prodejnách Albert jsme pro ně připravili velké množství akčních slev a cenově výhodných nabídek na potraviny, vánoční dárky, obalový materiál a výzdobu," uvedl mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Libor Kytýr.

Hlavní bude cena
Češi prý budou před letošními vánočními svátky také častěji než loni nakupovat privátní výrobky, které obchodní řetězce prodávají pod vlastním názvem a za nižší ceny než značkové zboží.

Už loni obchodníci zorganizovali předvánoční slevy, protože se obávali, že kvůli příchodu hospodářské krize a teplému podzimu neprodají velké zásoby zimního sortimentu. Například zimní oblečení tehdy lidé mohli v hypermarketech Globus pořídit se slevou až několika desítek procent.

Letos obchodní řetězce kvůli konkurenci zatím úzkostlivě tají, zda a kdy předvánoční výprodeje zahájí. Slevy a akční nabídky totiž podle odborníků budou letos důležitým marketingovým nástrojem v předvánočním souboji o zákazníky.

Vánoce budou letoas chudé
Analytik Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance ČTK řekl, že letošní Vánoce budou chudé a celkové tržby obchodníků v závěru letošního roku velmi slabé. Češi totiž kvůli propadu ekonomiky a rostoucí nezaměstnanosti začali šetřit, což se již projevilo v poklesu maloobchodních tržeb, jehož průměrná hodnota za posledních šest měsíců činí 4,5 procenta.

"Poslední měsíce roku sice přinesou mírné makroekonomické oživení, ale nezaměstnanost vykazuje určité zpoždění. Očekáváme proto, že letos domácnosti za dárky vynaloží v průměru o čtyři procenta méně než před rokem," uvedl Pikora.

,

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...