Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jedete na dovolenou do zahraničí? Podívejte se, kde se vyplatí tankovat

Jedete na dovolenou do zahraničí? Podívejte se, kde se vyplatí tankovat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedete na dovolenou do zahraničí? Podívejte se, kde se vyplatí tankovat | foto: Shutterstock

PRAHA Časy, kdy se vyplatilo nabrat při cestě do zahraničí plnou nádrž v Česku, popřípadě dotankovat i do náhradního kanystru, jsou dávno pryč. Po několikerém zvyšování spotřební daně se Česko v evropském cenovém žebříčku pohonných hmot vyšplhalo rychle vzhůru. Kde je tedy nejlepší při cestě za hranice tankovat?

Ceny benzínu a nafty se v Evropě značně liší, na jedné plné nádrži benzinu Naturalu 95 můžete ušetřit až 800 korun. Například v Bulharsku natankujete jeden litr o 12 korun levněji než v Holandsku.

Čtěte více:

Výsada levnějšího tankování v zahraničí přitom už z českého pohledu není jen při cestě na východ. Například v Rakousku natankuje jeden litr v přepočtu o dvě koruny levněji, v Lucembursku o tři a v Polsku o 3,50 Kč.

Zásadní cenové rozdíly vás ale mohou překvapit i po cestě u dvou sousedních zemí. Ve Španělsku zaplatíte za litr v přepočtu rovných 30 korun, v Portugalsku je to průměrných 36 korun.

Kde tankovat benzin v Evropě?

Při cestě na západ se jednoznačně vyplatí tankovat v Lucembursku, kde stojí v přepočtu litr Naturalu 95 třicet korun. V sousední Belgii a Německu byste přitom platili v průměru přes 37 korun.

Při cestě na východ je naopak nejvýhodnější Bulharsko s cenou 26,70 Kč, které je ovšem trošku z ruky. Nízké jsou ale i ceny benzinu ve Slovinsku (30,70 Kč), do kterého Češi při cestě do oblíbeného Chorvatska zajisté zavítají. Naopak tankování v Řecku by se vám s cenou 38,40 Kč za litr mohlo pořádně prodražit. Zcela nejnižší cena benzínu je na Kypru (26,10 Kč), tam ovšem bude jezdit k pumpě jen málokdo.

Na severní cestě je suverénně nejlevnější Lotyšsko, kde dáte za litr benzinu jen 28,20 Kč. Naopak v Dánsku a Finsku zaplatíte za litr naturalu přes 38 korun.

Na jižní cestě směrem do Itálie je pak nejlepší zastavit u pumpy hned v Rakousku, kde v průměru za litr benzinu zaplatíte 31,20 korun, v samotné Itálii je benzin o více jak čtyři koruny dražší.

 Zdroj:bmwfj, údaje k 14.6.2010

Ceny nafty v mnohém kopírují ceny benzinu, rozdíl mezi nejlevnějším Kyprem a nejdražší Velkou Británií je 11 korun za litr. Ve srovnání se zbytkem Evropy se ale v Česku prodává nafta citelně dráž. Více za ni zaplatíte jen ve zmíněné Británii, Řecku, Švédsku, Irsku, Dánsku, Itálii a Německu.

Při cestě na západ se tak ještě citelněji vyplatí tankovat v Lucembursku, kde je cena nafty za litr o šest korun nižší než v Česku. Na severní cestě je nejvýhodnější Litva (26,80 korun za litr), směrem na jich zůstává nejlevnější Rakousko (29 korun). V případě nafty je pak znatelný rozdíl i u nejbližších východních sousedů, na Slovensku je levnější o dvě koruny.

Průměrné ceny Naturalu 95 v Evropě:

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz