22. června 2010 18:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jedete na dovolenou do zahraničí? Podívejte se, kde se vyplatí tankovat

Jedete na dovolenou do zahraničí? Podívejte se, kde se vyplatí tankovat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedete na dovolenou do zahraničí? Podívejte se, kde se vyplatí tankovat | foto: Shutterstock

PRAHA Časy, kdy se vyplatilo nabrat při cestě do zahraničí plnou nádrž v Česku, popřípadě dotankovat i do náhradního kanystru, jsou dávno pryč. Po několikerém zvyšování spotřební daně se Česko v evropském cenovém žebříčku pohonných hmot vyšplhalo rychle vzhůru. Kde je tedy nejlepší při cestě za hranice tankovat?

Ceny benzínu a nafty se v Evropě značně liší, na jedné plné nádrži benzinu Naturalu 95 můžete ušetřit až 800 korun. Například v Bulharsku natankujete jeden litr o 12 korun levněji než v Holandsku.

Čtěte více:

Výsada levnějšího tankování v zahraničí přitom už z českého pohledu není jen při cestě na východ. Například v Rakousku natankuje jeden litr v přepočtu o dvě koruny levněji, v Lucembursku o tři a v Polsku o 3,50 Kč.

Zásadní cenové rozdíly vás ale mohou překvapit i po cestě u dvou sousedních zemí. Ve Španělsku zaplatíte za litr v přepočtu rovných 30 korun, v Portugalsku je to průměrných 36 korun.

Kde tankovat benzin v Evropě?

Při cestě na západ se jednoznačně vyplatí tankovat v Lucembursku, kde stojí v přepočtu litr Naturalu 95 třicet korun. V sousední Belgii a Německu byste přitom platili v průměru přes 37 korun.

Při cestě na východ je naopak nejvýhodnější Bulharsko s cenou 26,70 Kč, které je ovšem trošku z ruky. Nízké jsou ale i ceny benzinu ve Slovinsku (30,70 Kč), do kterého Češi při cestě do oblíbeného Chorvatska zajisté zavítají. Naopak tankování v Řecku by se vám s cenou 38,40 Kč za litr mohlo pořádně prodražit. Zcela nejnižší cena benzínu je na Kypru (26,10 Kč), tam ovšem bude jezdit k pumpě jen málokdo.

Na severní cestě je suverénně nejlevnější Lotyšsko, kde dáte za litr benzinu jen 28,20 Kč. Naopak v Dánsku a Finsku zaplatíte za litr naturalu přes 38 korun.

Na jižní cestě směrem do Itálie je pak nejlepší zastavit u pumpy hned v Rakousku, kde v průměru za litr benzinu zaplatíte 31,20 korun, v samotné Itálii je benzin o více jak čtyři koruny dražší.

 Zdroj:bmwfj, údaje k 14.6.2010

Ceny nafty v mnohém kopírují ceny benzinu, rozdíl mezi nejlevnějším Kyprem a nejdražší Velkou Británií je 11 korun za litr. Ve srovnání se zbytkem Evropy se ale v Česku prodává nafta citelně dráž. Více za ni zaplatíte jen ve zmíněné Británii, Řecku, Švédsku, Irsku, Dánsku, Itálii a Německu.

Při cestě na západ se tak ještě citelněji vyplatí tankovat v Lucembursku, kde je cena nafty za litr o šest korun nižší než v Česku. Na severní cestě je nejvýhodnější Litva (26,80 korun za litr), směrem na jich zůstává nejlevnější Rakousko (29 korun). V případě nafty je pak znatelný rozdíl i u nejbližších východních sousedů, na Slovensku je levnější o dvě koruny.

Průměrné ceny Naturalu 95 v Evropě:

abcPetra Kyjonková

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.