Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Umělé inteligenci jedna kočka nestačí. Pět rozdílů mezi člověkem a robotem, při kterých má navrch člověk

Umělá inteligence | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělá inteligence | foto: Reuters

Africko-americká lidová legenda z 19. století vypráví neobyčejný příběh Johna Henryho. V tom století totiž existovali lidé, jejichž prací bylo zabíjet ocelové hřebíky do skály. Vytvořila se tím díra, do které se vložila výbušnina. Tyto výbušniny vyčistily prostor pro budování železnic. John Henry byl z nich nejlepší. Jednoho dne však byl vynalezen parní vrt, který měl tyto lidi nahradit.

John Henry však vzdoroval. Rozhodl se „vyzvat“ parní vrt na souboj. Bylo to těsný souboj. Konečně, protože technologie vrtů byla jen v plenkách, John Henry o chlup zvítězil. Avšak pod tíhou extrémní námahy hned po souboji padl na zem a na místě zemřel.

Od doby, co se objevily první stroje, si lidé neustále měří s nimi síly. Nejprve to bylo v manuálních činnostech, ale v současnosti už umělá inteligence dokáže zvládat i činnosti, na které bylo třeba lidskou mysl. Vypadá to tak, že tu už pro nás za chvilku nebude ani místo. Nebo bude? A jaké jsou vlastně rozdíly mezi člověkem a počítačem? V této dvoudílné minisérii si je představíme. Začneme pěti, ve kterých má navrch člověk.

Umělá inteligence nemá lidský kontext
Představte si hypotetickou situaci v budoucnosti. Potřebujete stihnout letadlo. Zavoláte si autonomní auto a řeknete mu, ať vás rychle odveze na letiště. Se současným stavem technologie se může stát, že tam opravdu rychle „dofičíte“, ale všude kolem budou vaše zvratky a za vámi bude policejní kolona. Co se stalo? Umělá inteligence v současnosti nemá lidský kontext. Dokáže optimalizovat na nejlepší hodnotu, ale nechápe lidské souvislosti.

Umělá inteligence potřebuje obrovské množství informací na učení
Kolik koček musí vidět malé dítě, aby vědělo, co je kočka? Jednu, dvě, maximálně několik a už nemá problém rozeznat další kočku, ať je jakákoliv. Kolik koček musíme ukázat počítači, aby jejich vědělo rozeznat. Jednu, dvě, nebo několik. Miliard!

Umělá inteligence nedokáže přenášet poznatky mezi oblastmi
Mnoho z nás rádo odpočívá v zahrádce. Chvilku to trvá, ale nakonec se naučíme pěstovat krásné okrasné rostliny. Když se následně rozhodneme pěstovat rostliny užitkové, jde nám to velmi rychle, protože si naučené znalosti z okresních rostlin přizpůsobíme pro užitkové rostliny. Umělá inteligence toto nedokáže. Dokáže nás porazit například v šachu, ale tentýž program neudělá ani jen první krok v Backgammonu nebo jiné hře. Umělá inteligence totiž nedokáže přenášet poznatky mezi oblastmi.

Umělá inteligence není kreativní
Na jedné výstavě obrazů zaujal lidí jeden portrét. Po chvilce uvažování jeden návštěvník správně identifikoval, že se jedná o Rembrandta. Nikdo však nedokázal říct, jaký má ten obraz přesný název. Byl to obraz s názvem Další Rembrandt. Vytvořila ho na základě skenů a analýzy všech dostupných Rembrandtových obrazů umělá inteligence. Umělá inteligence podobně dokáže „vzkřísit“ také například Beatles. Ale jak je již z postupu jasné, je to pouze kopírování toho, co už vytvořil člověk. Umělá inteligence zatím v pravém smyslu kreativní není.

Umělá inteligence nemá vědomí
Jaký je rozdíl mezi vaší rukou a smart termostatem? Oba „objekty“ umějí podat informaci, zda je těleso teplé či studené. Ale zkuste oba objekty polít vařící vodou a rozdíl hned zjistíte (POZOR: v žádném případě nezkoušet, je to jen pro ilustraci!) Narozdíl od strojů vy okolí i „cítíte“, takže vařící voda by vás zabolela. Rovněž dokážete o věcech přemýšlet a uvažovat. Jednoduše řečeno máte vědomí. Umělá inteligence ho minimálně na velmi dlouhé období ještě mít určitě nebude.

Takže vidíte, nemusíte se bát, že by vás stroje nahradily, stále máte nad nimi ještě v mnoha věcech převahu. Jsou však i takové, ve kterých stroje porazí nás. A o těch si právě povíme příště.

Martin Spano

 • Slovenský počítačový vědec.
 • Na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obor počítačová věda.
 • Pracuje jako expert na strojové učení a je členem Asociace pro rozvoj umělé inteligence a Evropské aliance pro umělou inteligenci.
 • Podle deníku SME je jeho jméno na Slovensku synonymem umělé inteligence (více čtěte zde).
 • Podílel se na návrhu slovenské strategie pro rozvoj umělé inteligence, která byla včleněna do iniciativ Slovak-AI, slovenského centra pro výzkum umělé inteligence, které vzniklo v rámci Slovenské technické univerzity v Bratislavě.
 • Napsal knihu Umělá inteligence v ořechové skořápce, která vyšla také anglicky.
 • Více o autorovi ZDE
 • Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

  Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

  Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

  ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

  TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

  Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
  Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

  V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...