11. prosince 2009 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jedna z nevětších bank světa už v Česku nechce soukromé klienty

Jedna z největších světových bank HSBC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z největších světových bank HSBC | foto: PETER PARKS AFP

PRAHA Česká pobočka britské banky HSBC už nebude poskytovat služby pro běžné klienty. Ti si musejí do dvou měsíců převést peníze do jiné banky. HSBC se chce v tuzemsku zaměřit na firemní klientelu a investiční bankovnictví. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Na českém trhu banka působí od roku 1997.

"Ze strategického hlediska se (služba) neukázala pro banku jako výhodná, proto končí," řekl serveru pracovník klientské linky.

HSBC se v Česku zaměřuje na bohaté klienty. Podmínkou založení konta osobního bankovnictví Premier je složení částky jeden milion korun do půl roku od podepsání smlouvy. Klient má k dispozici například bezplatné výběry z bankomatů po celém světě nebo poradenství v oblasti investičního bankovnictví od expertů v Česku i zahraničí. Za vedení účtu se neplatí, píše server.

HSBC patří mezi největší světové banky počtem klientů i velikostí. Po vypuknutí finanční krize se sice vyhnula státnímu dohledu, teď ale výrazně šetří. Vedle restrukturalizace svých poboček prodává evropská sídla a jen ve Velké Británii chystá výpovědi pro téměř 5000 zaměstnanců. HSBC navíc patří k nejpostiženějším bankám v dubajské krizi; vlastní dubajská aktiva v hodnotě 28,5 miliardy dolarů, uvedl iDNES.cz.

Tuzemská HSBC je součástí stejnojmenné globální bankovní a finanční skupiny. Ta byla založena v roce 1865 jako společnost Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited. Akcie skupiny se obchodují na burzách v Londýně, Hongkongu, New Yorku a Paříži.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...