29. června 2009 13:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jednotné nabíječky do mobilů se blíží, výrobci se dohodli

Nabíječky mobilních telefonů dosud nejsou navzájem kompatibilní. EU to chce změnit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nabíječky mobilních telefonů dosud nejsou navzájem kompatibilní. EU to chce změnit. | foto: Reprofoto

Deset velkých výrobců mobilních telefonů souhlasilo s tím, že začnou vyrábět telefony, na jejichž dobití bude stačit jeden standardní typ nabíječky. Dnes o tom informovala Evropská komise, která již delší dobu usiluje o harmonizaci nabíječek na evropském trhu. Sbírka nepotřebných nabíječek, která je součásti téměř každé domáccnosti se tak již brzy může stát minulostí.

Velcí výrobci se podle EK zavázali k zajištění kompatibility nabíječek prostřednictvím mikro-USB konektorů. Ke spotřebitelům v EU by se nové telefony s funkcí přenosu dat prostřednictvím mikro-USB konektoru pro připojení nabíječky měly dostat během roku 2010.

V současné době existuje v EU velké množství typů nabíječek pro mobilní telefony. S mnohými z nich lze nabíjet jen jeden určitý mobilní telefon.

Téměř každá domácnost podle EK vlastní sbírku již zbytečných nabíječek. Staré nabíječky v současnosti představují několik tisíc tun odpadu ročně.

Memorandum o porozumění, které by tento stav mělo změnit, podle eurokomisaře Güntera Verheugena podepsala například společnost Nokia, Sony Ericsson, Motorola, Samsung a další společnosti. Ty pokrývají dodávku mobilních telefonů na evropský trh z 90 procent.

Na starší mobily bude adaptér
"Lidé nebudou muset vyhodit svou starou nabíječku v momentě, kdy si koupí nový mobilní telefon," řekl Verheugen s tím, že v Evropané v současnosti používají 350 milionů až 450 milionů mobilů.

Podle výkonného orgánu unie budou moci lidé i při používání nové generace mobilů používat i své staré nabíječky, a to prostřednictvím adaptéru.

EK si od uzavřené dohody s výrobci mobilů slibuje, že ulehčí životnímu prostředí, které nyní zatěžují tisíce tun elektronického odpadu. Memorandum o porozumění by časem mělo být doplněno o novou normu EU. Díky ní by mělo být zaručeno bezpečné použití nových mobilních telefonů a mělo by se předejít problémům s rádiovým rušením.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz