29. prosince 2008 20:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jen za ozvučení až 100 milionů

Logo českého předsednictví v Radě EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo českého předsednictví v Radě EU. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Díky českému předsednictví EU řada českých firem vydělá na státních zakázkách. A sice v rozmezí od desítek tisíc až do desítek milionů korun. Ozvučení sálů, doprava euroúředníků či odznaky do klopy – to vše musela vláda zařídit pro české předsednictví Evropské unii. Mnoho firem tak získalo od státu zajímavé zakázky.

Pravděpodobně největší zakázku získala společnost ProMoPro, se kterou vláda uzavřela rámcovou smlouvu na sto milionů korun.

Firma za to zařídí ozvučení konferenčních sálů, instalaci audiovizuální techniky, mikrofonů, reproduktorů a kompletního zařízení pro tlumočníky.
„Ve smlouvě je ceník a domluvené slevy, jednotlivé akce se budou ale objednávat podle požadavků vlády či dalších institucí,“ řekl LN generální ředitel společnosti Jaroslav Veselý.

Rámcová je většina smluv. Kabinet totiž předem pevně neví, v jakém objemu bude dané služby poptávat. „Ve smlouvách je určeno, co a jak se bude plnit, množství je otevřené,“ uvedl ředitel odboru veřejných zakázek a rozpočtu David Mlíčko.

Na českém předsednictví vydělá i oděvní společnost Blažek, a sice až sedm milionů korun. Této firmě připadla zakázka na výrobu 31 500 kravat a 13 500 šátků, které se zčásti rozdají zahraničním činitelům a zčásti si je obléknou stevardi a hostesky.

Překlady za čtyři až osm milionů si stát objedná od agentury Presto, která výběrové řízení vyhrála v srpnu. Na českém předsednictví ale budou profitovat i malé firmy.

Odznaky do klop, kterými se budou místo visaček prokazovat účastníci konferencí, vyrobila společnost Škvorosmalt. Patnáct tisíc smaltovaných odznaků s logem předsednictví bude stát vládu asi sedmdesát tisíc korun.

„K zakázce jsme se dostali úplnou náhodou. Úřad vlády nás před časem oslovil kvůli vyleštění sušítka na podpisy. Tak mě napadlo podívat se i na probíhající výběrová řízení,“ řekl LN majitel Škvorosmaltu Tomáš Škvor. „Nejdříve měly být odznaky magneticky držené, nakonec se vláda i po konzultacích s námi přiklonila ke klasickému způsobu uchycení,“ dodal Škvor. Finální tvar údajně upravil přímo vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Některé firmy přistoupily k předsednictví jako k příležitosti ke zviditelnění. Karlovarské minerální vody se tak stanou partnerem předsednictví a dodají nealkoholické nápoje, služby a mobilní telefony v ceně kolem dvou milionů korun dodá i Telefónica O2. Vozový park na půl roku poskytne Škoda Auto -konkrétně automobily Superb, Volkswagen Phaeton, Audi A8 a Volkswagen Multivan.


KDO V ČESKU BUDE NA PŘEDSEDNICTVÍ PROFITOVAT?

Zřejmě největší zakázkou je zajištění ozvučení a projekce v konferenčních sálech, které obstará společnost ProMoPro. Vláda s ní uzavřela rámcovou smlouvu, podle které může utratit až sto milionů korun.

Škoda Auto poskytne 27 automobilů Škoda Superb, čtyři Volskwagen Phaetony, čtyři automobily Audi A8 a čtyřicet minibusů VW Multivan. Dalších 35 osobních automobilů a 35 minibusů bude k dispozici pro zasedání zástupců EU a zemí Latinské Ameriky v květnu 2009 a pro případný mimořádný evropský summit. Vládu budou stát pouhou jednu korunu.

Zdarma - respektive formou sponzoringu - pak dodá Telefónica O2 sto mobilních telefonů a SIM karet, poskytne speciální vyhrazenou síť. Telefónica se za to stane partnerem českého předsednictví.

České předsednictví bude rozdávat i oficiální dárky. Celkem 31 500 kravat a 13 500 šátků za cca 8 milionů Kč dodá společnost Blažek Praha.

Společnost Karlovarské minerální vody dodá nealkoholické nápoje. V současné době stáčí vody značek Mattoni, Magnesia a Aquila.

Student´s Agency - bude zajišťovat hromadnou dopravu úředníků i účastníků jednání autobusy.