Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ježíšek bude sice bohatší než loni, zůstane po něm ale více dluhů

vánoční nákupy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vánoční nákupy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Letošní Ježíšek bude podle všeho bohatší než ten loňský. Ale zanechá po sobě i víc dluhů. Shodují se na tom bankovní i nebankovní poskytovatelé půjček.

Po loňském poklesu zájmu o spotřebitelské úvěry nastává opět jejich rychlý růst.  "Ve srovnání s koncem roku 2009 vykazuje trh spotřebitelských úvěrů nárůst. V třetím čtvrtletí jsme půjčili zhruba o 22 procent víc než ve stejném období roku 2009 a obchodníci hlásí optimističtější náladu a ochotu lidí nakupovat," tvrdí analytik splátkové firmy Home Credit Michal Kozub. Ten očekává podobný trend i v posledním čtvrtletí roku. Podle odhadů GE Money Bank naroste poptávka po půjčkách v letošním předvánočním období až o pětinu.

Lidé podle bank a splátkových firem nabyli přesvědčení, že nejhorší už má česká ekonomika za sebou. "Věří, že pokud nepřišli o práci doposud, udrží si ji i nadále," tvrdí mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Podle mluvčí České spořitelny Kristýny Havligerové spotřeba domácností již nyní převyšuje úroveň dosahovanou před krizí. "Očekáváme, že reálné spotřebitelské výdaje ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 budou o 0,8 procenta vyšší než v dosud nejsilnějším čtvrtém čtvrtletí, které bylo v roce 2008," řekla Havligerová.

Kreditní karty jsou častou příčinou dluhové pasti

Množství půjček rychle roste. "Počet nových půjček za první polovinu listopadu 2010 činí 12 717, vloni za stejné období jsme poskytli 12 220 půjček. O loňských Vánocích byli lidé velmi opatrní a nechtěli za dárky vydávat zbytečně moc peněz. Letos vzhledem k lepším zprávám z ekonomiky předpokládáme, že i zákazníci budou optimističtější a za dárky utratí víc," řekl mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek.

Nejčastěji si půjčujeme na spotřebiče
Nejčastěji si lidé podle statistik Home Creditu půjčují na nákup klasických spotřebičů, vybavení domácnosti, elektroniku a nábytek. Průměrná výše úvěru je 13 400 korun s délkou splácení kolem 23 měsíců. Podle Providentu jsou mezi typickými příjemci krátkodobých půjček domácnosti s měsíčním příjmem 17–25 tisíc korun.

Typický žadatel o spotřebitelskou půjčku

mírně převažují muži

téměř polovina klientů spadá do věkové skupiny 30 až 50 let

mají obvykle 1 až 2 děti

nejčastěji uvádějí středoškolské vzdělání

nejvíce úvěrových smluv je uzavíráno v Moravskoslezském a Středočeském kraji, následují kraje Ústecký a Jihomoravský

Stále víc držitelů půjček ale začíná mít problémy s jejich splácením. Vyplývá to z údajů registru dlužníků vedeného sdružením Solus. Koncem září registr obsahoval víc než 1,72 milionu záznamů o nesplácených závazcích od víc než 931 tisíc spotřebitelů. Celková dlužná částka po splatnosti přesáhla 29,5 miliardy korun.

Jen v letošním roce vzrostl počet záznamů o dvanáct procent a počet registrovaných dlužníků o sedm procent. Mezi dlužníky je v současnosti zhruba každý desátý Čech.

I z toho důvodu poskytovatelé půjček zpřísňují podmínky, za kterých jsou ochotni poskytnout úvěr. "Důvodem odmítnutí nemusí být negativní informace o klientovi, ale také jeho současná výše úvěrů," popisuje mluvčí spořitelny Havligerová.

Většina poskytovatelů půjček, ať již jde o banky či nebankovní firmy, nevyžaduje žádné ručení. K posouzení žádosti využívají kromě rejstříků dlužníků také informace o výši příjmů žadatele. Někteří nebankovní poskytovatelé ale mají větší nároky. "Hlavním rozhodovacím kritériem je pro nás osobní návštěva u klienta v domácnosti, kde zjišťujeme, zda tam klient skutečně bydlí a zařízení jeho domova odpovídá jeho příjmům. Pokud například uvede, že vydělává hodně peněz, ale na zařízení bytu to není vidět, půjčku neposkytneme," řekl mluvčí Provident Financial Holoubek.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.