Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jihočeská Zlatá niva bude mít označení od EK

Výrobna sýru Niva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrobna sýru Niva | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE/BRUSEL Plísňový sýr Jihočeská Zlatá niva od největší tuzemské mlékárny Madeta bude mít s největší pravděpodobností od Evropské komise právo na chráněné zeměpisné označení.

Půjde o první český sýr, který ochranu získá. V seznamu Evropské komise tak Česko bude mít již šestnáctou potravinářskou specialitu s touto výsadou, nejvíc z nováčků EU. Informoval o tom dnes europoslanec Jan Březina.

Ve čtvrtek o půlnoci vypršela půlroční lhůta k podání námitek proti registraci. Podle dostupných informací komise žádné námitky neobdržela, a udělení práva na chráněné označení by tak mělo být již formalitou, uvedl.

"Podle mých informací z Evropské komise marně uplynula lhůta, v níž bylo možno vznést proti ochraně námitky, a udělení certifikátu o ochraně označení Jihočeská Zlatá Niva tak již nic nestojí v cestě," uvedl europoslanec.

Výroba napodobenin bude nepřípustná
V praxi to znamená, že výroba napodobenin, ať už v Česku nebo v zahraničí, bude nepřípustná. Pokud se nějaká objeví, bude se moci výrobce bránit i soudně. Podle Březiny by měla do měsíce získat evropskou ochranu označení i Jihočeská Niva.

Nejvíce chráněných označení unie udělila Itálii s více než 160 výrobky, podobně je na tom Francie. Španělsko a Portugalsko mají přes 100 chráněných zemědělských a potravinářských produktů.

Na podobné právo ochrany aspirují další tuzemské výrobky. U Olomouckých tvarůžků a Karlovarských oplatek mají námitky Německo a Rakousko. S problémy se potýkají některé žádosti na ochranu piv - Černá hora, Brněnské pivo a Znojemské pivo. Čekají na zveřejnění v Úředním věstníku EU, přestože všechny stanovené předpoklady splnily.

Uvozovky dolníNa podobné právo ochrany aspirují další tuzemské výrobky.Uvozovky horní


Systém označování výrobků z určitých zeměpisných oblastí, které se pak nesmějí vyrábět nikde jinde, vznikl v roce 1992. První tři registrace Česko získalo při vstupu do unie, neboť zápis Budějovického piva, Budějovického měšťanského varu a Českobudějovického piva si Češi jako jediní z nováčků vyjednali už v přístupové smlouvě k EU.

Evropská komise má tři druhy chráněných označení - chráněné zeměpisné označení (PGI) spolu s další známkou - tradiční zaručenou specialitou (TSG)- zajišťuje, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti.

Chráněné označení původu (PDO) se týká potravin vyráběných v určité geografické oblasti za využití uznaného know-how. Toto označení získal například pohořelický kapr či žatecký chmel.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...