6. ledna 2009 7:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jsem připraven nastoupit do vlády

Tomáš Sedláček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Sedláček | foto: Stanislav PeškaČTK

PRAHA S Jiřím Čunkem jsme o možnosti, že bych byl ministrem financí, už mluvili, připouští Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Práce Miroslava Kalouska si prý ale váží.

Dostal jste už od Jiřího Čunka nabídku stát se za KDU-ČSL ministrem financí po Miroslavu Kalouskovi? Přijal byste jí?
Současné diskuze považuji za interní záležitost KDU-ČSL, do které nechci a nebudu nijak zasahovat. Celý život jsem byl apolitický, nikdy jsem se o interní politiku nezajímal, mě zajímá ekonomie. Rád bych řekl, že si práce ministra Kalouska vážím, z mých textů je to patrné, a nic proti němu osobně, ani profesně, nemám. Nicméně musím říct, že už jsme s Jiřím Čunkem o této možnosti mluvili.
Pokud celostátní konference KDU-ČSL rozhodne o odvolání Miroslava Kalouska, jsem připraven na to místo nastoupit. Nestavím se k tomu apriori negativně, ale zdůrazňuji, že má role je pouze pasivní.

V okolí Mirka Topolánka se říká, že vás v oblibě nemá. Nebyl by v tom problém?
To mne překvapuje, my spolu hovořili asi před hodinou a byl to příjemný a družný hovor. Kdykoliv jsme se viděli, nikdy tam nebyl žádný otevřený spor. Měl jsem pocit, že mezi námi vždy panoval vzájemný respekt.

O čem jste spolu mluvili? O možnosti vládního angažmá?
Ne, o tom ne. Ale nepřísluší mi komentovat soukromé rozhovory s panem premiérem (podle informací LN dostal Sedláček nabídku do národní ekonomické rady - pozn. red.)

Jste hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB. S touto bankou stát vede dvě mezinárodní arbitráže o 11, respektive 34 miliard korun. Neocitl byste se ve střetu zájmů, kdybyste byl jako ministr hlavním představitelem státu ve sporu s dosavadním zaměstnavatelem? ČSOB údajně nemá ve sporech navrch...
Já jsem relativně řadovým zaměstnancem banky. O ten spor jsem se nikdy nezajímal, šel mimo mě, což mohou potvrdit v ČSOB i na ministerstvu financí. Každý někde pracuje, v ČSOB pracuje několik tisíců lidí. Do ČSOB jsem nastoupil v polovině roku 2006 a pak jsem ještě v květnu odjel na Yaleovu univerzitu. Takže jsem nastoupil až když už ty spory byly rozjeté. Každý přece někde pracoval, než se stal členem vlády. Za druhé ty mezinárodní spory běží a ovlivnit je nelze.

Ministr financí se ale může domluvit na mimosoudním řešení a zastavení arbitráže...
V momentě, kdyby to začalo být nevýhodné pro stát a nějak tak to dopadlo, tak bych si dal velký pozor, abych nemohl vzbudit ani stín podezření. Pochopitelně by to měl na starosti člověk, který by na spor dohlížel. Uvažoval jsem dokonce o vícečetném orgánu s velkou rolí třeba pro lidi z Amnesty International a odborníky z dalších ministerstev, kteří by dohlíželi, aby nemohl vzniknout ani stín pochyb. A aby vše dopadlo nejlépe, jak může, pro Českou republiku.

Cyklista, který radil Havlovi i Sobotkovi
Tomáš Sedláček je hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Mezi politiky působí  už delší dobu. Byl poradcem prezidenta Václava Havla a sociálně demokratického ministra financí Bohuslava Sobotky. Přednáší také filozofii a ekonomii na Univerzitě Karlově. V roce 2006 Sedláčka ocenil časopis americké univerzity v Yale jako jednoho z pěti předních mladých ekonomů světa. Sám o sobě říká, že ze všeho nejraději jezdí na kole a lyžuje.