5. května 2008 8:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Julínek odpustil nemocnicím miliardy

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přesvědčil na konci loňského roku ministerstvo financí, aby odpustilo dvěma pražským fakultním nemocnicím dluh v celkové výši 1,2 miliardy korun. O úlevě, která se vztahovala na Všeobecnou fakultní nemocnici a nemocnici v Motole, informují dnešní Hospodářské noviny.

Stát odpustil Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) 800 milionů, Motolu 412 milionů korun. Podle Julínkova náměstka Marka Šnajdra se tak stalo proto, aby nemocnice byly před transformací na akciové společnosti bez dluhů.

Odpuštěné dluhy měly být spláceny v roce 2009 či 2010, což by znamenalo velký zásah do ekonomik nemocnic, dodal Šnajdr.
Podle ředitele VFN Jana Břízy se jeho nemocnice dostala do dluhů, protože bývalé vedení v polovině 90. let minulého století neumělo vykazovat všechny výkony a vyšetření, takže pojišťovny nemocnici málo platily.

Analýza ministerstva z roku 1997 navíc ukázala, že VFN měla předražené veřejné zakázky. Stát tehdy musel nemocnici půjčit přes miliardu korun. Obě nemocnice budou muset z odpuštěných dluhů zaplatit daně. 

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč