21. června 2007 17:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Julínek ustoupil lidovcům, děti mají platit od 6 let

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek naznačil, že ustoupí lidovcům v otázce poplatků u lékaře pro děti. Původně s nimi počítal od tří let, nyní připouští, že by mladí pacienti mohli platit až od šesti roků.

Poslanci KDU-ČSL totiž prosazují, aby vládní návrh reformy veřejných financí osvobodil od poplatků u lékaře děti do 15 let věku. "Není už žádným tajemstvím, že je tam nabídnut kompromis, kdy by výjimka nebyla do tří let, ale do šesti let," řekl. Ministr považuje rozšiřování výjimek za nesystémové, nicméně šest let je hranicí, k níž se vztahují i jiné parametry v medicíně a úhradách péče.

"Jakousi logiku to tedy má, nicméně je to výjimka, po které já netoužím, a je politicky vynucena. Nemyslím si, že je to nezbytně nutné, je to moje vstřícná nabídka, která by mohla být akceptována," řekl ministr.

Julínek chce, aby občané od ledna příštího roku platili 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Jeho návrh počítá s řadou výjimek. Julínek si myslí, že se mu podařilo většinu námitek kolegů ve vládní koalici věcně vyvrátit. Zejména prý těch, které se kryjí s námitkami různých zájmových skupin a s politicky motivovanými výhradami.

"Nicméně na některých požadavcích KDU-ČSL zatím setrvává, takže se jednání posouvá na politickou rovinu předsedů, kde se musí dojednat celkové vyznění zákona," řekl ministr. Zdůraznil, že ale je nutno balík reformních zákonů udržet, jak byly promyšleny, protože jsou na sebe navázány a mají i finanční důsledky.

Poslanci KDU-ČSL chtějí osvobodit od poplatků u lékaře děti do 15 let. Nejhlasitější kritik reformy mezi lidoveckými poslanci Ludvík Hovorka trvá dokonce na hranici 18 let. Chce také celou zdravotnickou část reformy vyjmout z vládního balíku. Podporu pro své návrhy v poslaneckém klubu nezískal, tak je zřejmě při projednávání ve sněmovně podá individuálně.
Lidovky.cz, ČTK