9. února 2014 13:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jurečka: Odhalil jsem chyby v tendrech. Jdou do desítek milionů

Marian Jurečka jde na schůzku s prezidentem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marian Jurečka jde na schůzku s prezidentem Zemanem. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odhalil při prověrce tendrů a smluv po nástupu do úřadu nesrovnalosti u některých z nich v řádu milionů až desítek milionů korun. Podrobnosti o těchto zjištěních chce zveřejnit v příštím týdnu. Řekl to v diskusním pořadu televize Prima Partie.

Jurečka na začátku týdne oznámil, že do odvolání pozastavuje vypisování a přidělování veřejných zakázek a smluv, jejichž hodnota přesahuje 500.000 korun. U těchto tendrů si nechal znovu předložit podklady ke smlouvám, a teprve podle nich chce rozhodnout o dalším postupu.

"Troufnu si říct, že se toto opatření vyplatilo," řekl v televizi. "Jsou tam některá výběrová řízení na věci, která bych osobně v životě nezadal. Začíná to drobnými smlouvami na podporu marketingu v řádu několika milionů korun a dostáváme se až k věcem, které jsou v řádu desítek milionů korun," dodal.

Kde najít v rozpočtu finanční prostředky?

Problematické smlouvy podle Jurečky pocházejí ze starší doby, než z působení jeho předchůdce Miroslava Tomana, na některé podle něj v minulosti upozorňoval i Nejvyšší kontrolní úřad a byla za ně uložena pokuta ministerstvu zemědělství. Namátkou šlo o zakázky v IT, právní či marketingové služby. Řešit chce také, zda zjištění předat policii, více chce sdělit v průběhu týdne.

Nový ministr zemědělství Marian Jurečka se chce zaměřit na posílení potravinové soběstačnosti státu.

Jurečka v příštím týdnu rovněž plánuje hledat rozpočtové prostředky, jež by dodatečně přidělil Pozemkovému úřadu na odbavování agendy související s církevními restitucemi.

"Pokusíme se najít v rámci rozpočtu ministerstva zemědělství finanční prostředky, abychom tam mohli navýšit počet lidí," řekl Jurečka. Není to ale podle něj pouze otázka církevních restitucí, ale toho aby celý úřad dobře fungoval poté, co se v loňském roce sloučil s Pozemkovým fondem a bylo propuštěno zhruba 400 lidí. Další důležitou agendou jsou podle něj takzvané pozemkové úpravy.

Lidovky.cz, ČTK