Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

K placení bitcoiny už stačí jen platební karta. Funguje jako okamžitá směnárna

Ekonomika

  10:00
PRAHA - O bitcoinech a dalších digitálních měnách slyšel dnes už skoro každý. Přesto se jimi zatím zabývá jen relativně úzká skupina nadšenců. A to i přesto, že se rozšiřuje počet míst, kde jde s­měnou platit, včetně například světového řetězce s rychlým občerstvením Subway.
Virtuální měna (Bitcoin – ilustrační foto)

Virtuální měna (Bitcoin – ilustrační foto) foto: Shutterstock

I v Praze je už kolem necelé stovky míst, kde bitcoin přijímají. Placení přitom probíhá pomocí speciální aplikace v mobilním telefonu, jejímž prostřednictvím se bitcoiny odesílají a přijímají.

Jeden bitcoin za 50 tisíc? Kyberměna se vyšplhala na rekordní hodnotu

Problém byl, jak dostat digitální platidla více do běžného života i obchodů. Dnes však lze bitcoinem a dalšími kryptoměnami platit všude, kde přijímají platební karty. Naposledy singapurská společnost TenX přišla s řešením, kterým je debetní předplacená karta společnosti Visa. Z té se v podání startupu TenX stala jakási okamžitá směnárna, která několik známých kryptoměn při nákupu u obchodníka převede ihned na tradiční platidla jako euro, jen či dolar.

Karetní směnárna

Firma zatím obdržela asi deset tisíc objednávek, za použití karty si přitom účtuje dvě procenta z ­transakce. Roční výše takto provedených plateb je zastropována na 2000 dolarů ročně, přičemž lze ale limit zvýšit při ověření identity uživatele předplacené karty. Zatím takto TenX měsíčně uskuteční transakce za sto tisíc dolarů, do konce roku chce ale obrat zvýšit na sto milionů dolarů.

„Jde o propojení dvou světů, které jsou jako den a­ noc,“ řekl agentuře Bloomberg Julian Hosp, spoluzakladatel TenX. „Když uživatel zaplatí pomocí kryptoměny, okamžitě ji přeměníme na běžnou měnu a převedeme to společnosti Visa. Jde o­ hodně procesů naráz,“ popisuje Hosp.

Rozhodně ale nejde o první možnost, jak digitální měnou platit snadno v reálném světě. Například britská společnost E-coin před časem spustila prodej virtuálních a fyzických platebních karet, které jsou akceptovány všude, kde se dá platit kartami Visa. Podobnou službu nabízí i­hongkongská firma Anxpro. Obě společnosti se ale soustředí primárně na bitcoin.

Karta od TenX v současnosti nabízí konverzi osmi digitálních měn, včetně méně známých alternativ bitcoinu jako dash, augur či ethereum. Do konce roku chce společnost rozšířit nabídku o další tři.

„Osobně držím bitcoiny raději jako úsporu a nepoužívám je na běžné nákupy. Důvod je ten, že obstarání každého jednoho bitcoinu mě něco stálo – nějaký transakční poplatek, úsilí či poplatek na bitcoinové burze,“ řekl LN Marián Jančuška, muž, který v listopadu roku 2013 v Bratislavě instaloval první bitcoinový bankomat v Evropě.

Drahá služba

Podle Jančušky mohou sice podobné služby hrát určitou roli ve větší popularizaci kryptoměn v­ běžném životě, ale jde podle něj spíše o nástroj, který je jen jakousi nadstavbou současných služeb. Kromě toho je služba dražší než využití tradiční karty.

„Samozřejmě že když někdo koupil bitcoin někdy v minulosti za pár dolarů a dnes má tato měna hodnotu přes 2700 dolarů, ta dvě procenta oželí. Přesto jde stále o­ drahou službu, která toho oproti běžné kartě nenabízí tolik navíc,“ soudí Jančuška a přirovnává to k­ situaci, jako když člověk vede dolarový účet a používá ho k placení v korunách či v ­eurech, i­ když má běžnou platební kartu.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...