24. září 2007 10:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kabelovky se brání digitálu

Televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize | foto: SiemensReprofoto

PRAHA Šest vznikajících digitálních televizí chce, aby jejich vysílání povinně přebírali kabeloví operátoři, kterým to už zákon přikazuje v případě České televize, Novy a Primy. Kabelovky tvrdí: Povinné vysílání tolika stanic by nás poškozovalo.

Vznikající úpravy několika mediálních zákonů mají v důsledku zajistit start řady nových komerčních digitálních televizí. Pro jejich přežití vedle Novy a Primy bude zpočátku klíčové, kolik lidí je bude moci naladit. Jednou z možností je dostat se do tzv. nejnižší programové nabídky v kabelových sítích. „Jde o to, abychom v diginovele prosadili tzv. must carry, tedy aby nás musely povinně šířit kabelové společnosti jako Novu a Primu,“ řekl serveru DigiZone.cz Vladimír Kuba, ředitel TV Barrandov. „Když to v té novele nebude, tak to bude další zvýhodnění Novy a Primy oproti ostatním. To by bylo na stížnost k Evropské komisi.“
 
Povinnost provozovatelů sítí vysílat určité programy vyžaduje po svých členech Evropská unie, a vysvětluje to veřejným zájmem: aby dominantní postavení určitých mediálních firem neomezilo pluralitu a svobodu. Podle českého vysílacího zákona musejí kabelovky nutně vysílat všechny nekódované celoplošné programy. Konkrétně tedy oba analogové i oba digitální programy ČT a od loňska také Novu i Primu.

Nové televize chtějí stejné podmínky. Kabelovky ovšem protestují: kdyby to tak bylo, své nejlevnější nabídky, které mají omezenou kapacitu, by naplnily jen povinně šířenými televizemi. „Zájmy držitelů licencí pro digitální vysílání nemůže stát zajišťovat na úkor jiných subjektů,“ ohrazuje se Zdeněk Vaníček, prezident asociace sdružující operátory elektronických sítí. Ta dále tvrdí, že česká úprava je v rozporu s evropským právem, a navíc diskriminující. Nevymezuje totiž jasně „veřejný zájem“, vztahuje se jen na kabelové sítě, a ne už třeba na satelitní, a hlavně neukládá státu, že musí povinnost u každé ze stanic pravidelně přezkoumávat, jak to chce EU - v Česku to má nastat až v roce 2012.

Problém se zřejmě bude řešit až příští rok. Diginovelu, již by poslanci mohli přijmout už tento týden, nechtějí nováčci komplikovat - podle předsedy jejich sdružení a šéfa TV Óčko Jiřího Balvína spíš počkají na novelu zákona o elektronických komunikacích. „Měla by být hotová do konce března,“ řekl náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček. Nová norma má řešit komplexně celou problematiku vysílacích sítí. Ohledně zařazování televizí do povinné nabídky je Zajíček pro symetrické řešení, neboť jiné je vždycky na něčí úkor: „Principiálně řečeno - buď všichni, nebo nikdo. Pro mě nejlépe nikdo.“

Najdete na Lidovky.cz