9. října 2012 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kadeřnice se dočkala spravedlnosti po 13 letech, město ji odškodnilo

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PARDUBICE Bývalá kadeřnice Štěpánka Bažantová dostane od Pardubic téměř 320 000 korun za ušlý zisk, který jí způsobila v roce 1999 oprava kanalizace ve Sladkovského ulici, kde měla svůj salon. Další stovky tisíc korun dostane na úrocích z nezaplacené částky.

Přestože se spor vleče už 13 let, Bažantová dosud žádné peníze od radnice nedostala. Nakonec rozhodl v odvolacím řízení až pobočka krajského soudu v Pardubicích.

Kvůli rozkopané ulici s uzavřeným vjezdem a bez spolehlivě zajištěných lávek se zábradlím přes výkopy ztratila Bažantová zákazníky. Po městě požadovala původně více než 638 000 korun, v čemž byla i úhrada úroků z úvěru, který si musela vzít na překlenutí finančních obtíží.

ČTĚTE TAKÉ:

Soudy jí nakonec přiřkly polovinu. V dnešním jednání soud potvrdil dřívější rozsudek na nároky Bažantové plus úroky ve výši 20 procent od května 1999 do zaplacení. Podle výpočtu ČTK by měla dostat na úrocích za 13 let asi 800 000 korun.

"Čekali jsme na rozhodnutí Nejvyššího soudu, kam jsme se obrátili s dovoláním, a také na dnešní rozsudek o úrocích a úhradě soudních výloh, které jsou značné," řekl právník magistrátu Radim Vávra. Zaplacení vysouzených peněz Bažantové by podle něj už nyní nemělo nic bránit.

Posudky se zaplatit musí

"Tenkrát mne to dostalo skoro na lopatky, navíc se k tomu později přidaly i zdravotní obtíže," svěřila se Bažantová, která je dnes už v důchodu.

Město ani Bažantová nemají nárok na úhradu na náklady řízení u okresního soudu. Radnice má zaplatit ženě skoro 13 000 Kč za náklady odvolacího řízení u krajského soudu.

Obě strany sporu pak musejí nahradit státu náklady spojené s dokazováním, například znaleckým posudkem, každý ve výši 6600 korun. Proti dnešnímu rozsudku se nelze odvolat.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz