23. ledna 2007 8:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalamita sníží ceny dřeva

Vichřice poničila přes pět milionů metrů kubických dřeva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vichřice poničila přes pět milionů metrů kubických dřeva. | foto: Vladislav GalgonekČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Pro zpracovatele dřeva může mít kalamita krátkodobě velmi pozitivní efekt. Takřka všichni odborníci totiž počítají s tím, že kvůli polomům poklesne výrazně cena dřeva.

Na některých místech v Česku vítr vyvrátil či zlomil třeba tři čtvrtiny stromů, které dřevorubci pokácí za celý rok. Kvůli likvidaci kalamity se tak dostane na trh enormní množství dřeva, což by mělo snížit jeho cenu.

Zpracovatelé ale zároveň upozorňují, že konečné ceny může ovlivnit ještě řada faktorů. Jednak ještě nejsou spočítány celkové škody na lesních porostech, jednak bude údajně záležet na tom, za jakých podmínek se bude kalamita v Česku likvidovat.

„Cena dřeva může jít dolů řádově o stokoruny na kubík. Jestli to ale budou dvě nebo tři stovky, to se dnes těžko odhaduje,“ řekl LN Ivan Doubrava, předseda představenstva dřevařského holdingu CE WOOD.

Otázka, za kolik se bude dřevo prodávat, závisí podle něj nejen na rozsahu polomů v Česku, ale také na situaci v okolních státech. Velkou neznámou také zatím zůstává způsob, jakým bude chtít kalamitu likvidovat nejvýznamnější dodavatel dřeva v Česku, tedy státní podnik Lesy České republiky.

Ve středu má vláda rozhodnout, zda vyhlásí v lesích takzvaný nouzový stav, který by teoreticky umožňoval státním organizacím rozhodnout o zpracovatelích dřeva z kalamity ve zkráceném řízení, tedy nikoliv klasickým výběrovým řízením. Také forma tohoto výběru údajně může ovlivnit konečnou cenu dřevní hmoty.

„My se domníváme, že nejčistší forma výběru těžařských firem po takové kalamitě je dražba. Firmy si jdou prohlédnout les a poté nabídnou, kolik jsou za dřevo ochotné zaplatit,“ tvrdí Doubrava,. Podobnou metodu zvolili podle něj lesníci po katastrofě ve Vysokých Tatrách v roce 2004.

Vedení Lesů ČR ale tvrdí, že spekulace o jakékoliv možné formě výběru konkrétních těžařských firem jsou předčasné. „Nejprve musí rozhodnout vláda o nouzovém stavu v lesích, pokud tak učiní, budeme se muset o dalším postupu poradit i s právníky,“ řekl LN mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd. Zároveň ale potvrdil, že cena dřeva by kvůli kalamitě měla každopádně poklesnout.

Marek Kerles, Lidové noviny