Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 8 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalousek chce plošně zvýšit daně, rodiny s dětmi zaplatí nejvíc

Ministr financí Miroslav Kalousek v parném letním odpoledni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek v parném letním odpoledni | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob - zvýhodnění na poplatníka a slevu na vyživované dítě. Každý plátce daně tak ročně zaplatí na daních nejméně o 1200 korun více, za každé dítě pak připlatí dalších 240 korun.

Kalousek navrhuje snížit daňové zvýhodnění na vyživované dítě o 240 korun. O stokorunu měsíčně chce ministr snížit také základní slevu na každého poplatníka. Tu může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy. Roční sleva by tak klesla z 24.800 na 23.600 korun. "Ano, to je v návrhu napsáno správně," potvrdil serveru Aktuálně, který o návrhu informoval, ministr.

Kalousek odhaduje, že snížením obou slev získá státní rozpočet něco přes pět miliard korun, z toho 4,6 miliardy díky nižší slevě na poplatníka.

Ministerstvo udělalo v návrhu chybu za pět miliard

Podle návrhu ministerstva financí mělo původně výrazně klesnout zejména daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Škrty ale nakonec zdaleka nebudou tak dramatické, jak z materiálu zaslaného do vnějšího připomínkového řízení vyplývá.

"Bohužel v návrhu jsme udělali chybu, za kterou se teď všem omlouváme," oznámil Kalousek. "Místo snížení slevy o 240 korun měsíčně, jak ji zmiňuje materiál ministerstva financí, má sleva klesnout jen o 240 korun ročně," dodal.

V tomto chybném návrhu ministerstvo počítá s příjmem 10,4 miliardy Kč. Téměř šest miliard totiž mělo ušetřit výrazné snížení slevy na dítě. Pokud nakonec půjde jen o 240 korun ročně a nikoliv měsíčně, získá stát místo toho jen půl miliardy.

 

Kolik stojí dítě podle daňového přiznání?

Ministerstvo v návrhu uznává, že jde nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů.

Návrh připomíná, že takzvaná sleva na dítě od ledna 2008 výrazně skokově vzrostla, což tehdejší Topolánkova vláda zdůvodňovala především zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví. Daňová sleva tehdy vzrostla z 6000 korun ročně na 10.680 ročně.

"V současné době, kdy tento institut doznává významného omezení, je navrhováno částečné snížení uvedené slevy na dítě, respektive daňového zvýhodnění. Snížení odpovídá poplatkům za osm návštěv u lékaře, které už nyní děti neplatí," dodává mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

O dalším zvýšení slevy rozhodli poslanci na jaře loňského roku v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Sleva vzrostla z 10.680 na 11.604 korun ročně.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...