17. července 2010 8:02, aktualizováno  17:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalousek chce zrušit zvýhodnění hypoték a zdanit prezidenta

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nechce zachovat daňové zvýhodnění hypoték. Změnu by rád prosadil do nového zákona o dani z příjmů, který by mohl začít platit za dva roky.

Podle něj se toto opatření na bytové výstavbě a obchodu s byty neprojeví. Řekl to v rozhovoru v deníku Právo.

"Myslím, že to bude složitá diskuse, ale chci ji alespoň podstoupit," uvedl Kalousek. Podle něj není důvod, proč by lidé s nízkými příjmy, kteří na hypotéky nikdy nedosáhnou, měli připlácet na hypotéky osob se středními a vysokými příjmy. Ministr však dodal, že toto opatření není v koaliční dohodě mezi ODS, TOP 09 a VV, a proto se nebude příliš zlobit, když neprojde.

Čtěte také


Kalouskův úmysl jménem ČSSD odmítl její statutární místopředseda Bohuslav Sobotka. Podle něj jde o "další útok na elementární důvěru občanů ke státu a v platné zákony".

S návrhem na zrušení odečtu úroků z hypotečních úvěrů od daňového základu, díky němuž majitel hypotéky dosud platil nižší daně, už před časem přišlo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle serveru Euro.cz se v té době Kalousek netajil tím, že při rušení jakékoli podpory bydlení by byl minimálně velmi opatrný.

Vláda už také oznámila, že sníží státní podporu stavebního spoření cestou jednorázové srážkové daně.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...