Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalousek chystá daňové zemětřesení

PRAHA Převratné zjednodušení daní navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek. Už za dva roky by se mohlo ohledně jejich výběru proměnit téměř vše. Kalousek chce například sloučit výběr daní, sociálního a zdravotního pojištění, zrušit dědickou a darovací daň nebo spojit daň z příjmu a sociální pojištění do jediné daně.

"Bude se jednat o první skutečně komplexní reformu daňového systému od roku 1993," uvedl náměstek ministra financí Peter Chrenko. Cílem je podle něj celý systém zjednodušit, zrychlit a stabilizovat. 

Daňová reforma je součástí druhé etapy změn ve veřejných financích. V její první fázi současná vláda pozměnila daňový systém, například zavedením tzv. superhrubé mzdy, tedy mzdy včetně sociálního a zdravotního pojištění, a jednotné daně z příjmu ve výši 15 procent.

Uvozovky dolníBude se jednat o první skutečně komplexní reformu daňového systému od roku 1993Uvozovky horní

V případě zrušení daně dědické a darovací by se zdanění těchto uskutečnilo v dani z příjmu. "Administrativní náklady jsou vzhledem k jejich výnosům neúměrně vysoké," uvádí se v materiálu.
U daně z příjmu rezort navrhuje v jedné z variant spojení daní a sociálního pojištění do jediné daně. Pokud by lidé platili státu na daních a pojistném stejnou sumu jako dosud, "superdaň" by dosahovala podle informací Hospodářských novin 40,2 procenta. V případě zahrnutí i zdravotního pojištění by to bylo 50,2 procenta.

Podívejte se: Oficiální prezentace ministerstva financí (.ppt)


Další alternativa souvisí s plánem sloučit výběr daní, sociálního a zdravotního pojištění. Daně by měly zůstat přibližně v současné podobě a vytvořil by se jednotný základ pro stanovení výše daně i obou pojištění. Stropy na platby sociální a zdravotního pojištění by měly zůstat zachovány. Rezort rovněž navrhuje, že sociální pojištění by platil pouze zaměstnanec.

Cílem ministerstva je rovněž seškrtat řadu daňových výjimek. Současný zákon obsahuje 68 osvobození od daně a nezdanitelných položek pro fyzické osoby a 46 položek pro právnické osoby. Zrušení daňových odpočtů na hypotéky by například státnímu rozpočtu přineslo 3,2 miliardy korun, v případě zvýhodnění stravenek jde o tři miliardy. V případě firem například investiční pobídky ve formě slevy na dani ochuzují státní rozpočet o 2,3 miliardy.

Reforma by měla rovněž vytvořit jedno výběrné místo pro daně i pojištění. "Veškeré platby do veřejných rozpočtů budou spravovány pouze finančními úřady," píše se v materiálu.

Ministerstvo financí plánuje, že by nové zákony mohly platit od roku 2010. Do konce letošního června by se měla nad návrhy vést veřejná diskuze a do konce roku by je měla projednat vláda. Kalouskův rezort ovšem nevylučuje v případě delšího projednávání návrhů účinnost zákonů až na rok 2011.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...