14. dubna 2009 17:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalousek kvůli zpronevěře odvolal lovce špinavých peněz

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Ondřej NěmecLidové noviny

PRAHA Šéf klíčové instituce dohlížející na praní špinavých peněz v Česku ke dnešnímu dni končí. Karla Koryntu, který působil v čele Finančně analytického úřadů Ministerstva financí přes 10 let, vystřídá bývalý náměstek ředitele protikorupční policie Milan Cícer. Dlouholetému šéfovi úřadu zlomila vaz policejní zpráva o vyšetřování zpronevěry půl miliardy korun z České konsolidační agentury.

Z agentury, která se převážně zabývala odkupem a prodejem nedobytných pohledávek z domácích firem, byla na popud bývalého manažera z dceřinné firmy České konsolidační agentury Galileo Real Jana Šika zaslána půl miliarda korun na soukromý účet podnikatele Miloše Skořepy vedený ve švýcarské bance UBS.

Koncem roku 2007 se česká vláda s UBS dohodla na tom, že banka státu vrátí 420 milionů korun a zbytek peněz budou vymáhat na Skořepovi, který byl koncem února zadržen ve Spojených arabských emirátech.

Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že důvodem odvolání Korynty byla skutečnost, že nepodnikl žádnou aktivitu k zabránění transakce, ačkoliv o ní byl z titulu své funkce informován.

„Neobviňuji pana Koryntu, že se dopustil trestného činu či přestupku, avšak je nutné přezkoumat, proč došlo k selhání a takové vyšetřování logicky nemůže vést člověk, který měl za chod úřadu plnou zodpovědnost,“ uvedl Kalousek.

Korynta se brání tvrzením, že převáděné peníze nepocházely z trestné činnosti a jednalo se o legitimní převod. „Domnívám se, že se jednalo o standardní postup. Jednalo se o legální peníze k jejichž převodu dal pokyn podpisovým vzorem zplnomocněný člověk,“ řekl Korynta.


Další podrobnosti
o odvolaném Karlu Koryntovi
si přečtěte ve středečním vydání deníku


Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…