19. dubna 2012 12:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalousek nabídne dluhopisy pro střední třídu

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí nabídne v rámci jarní emise dluhopisů pro občany nově dluhopis, který bude úročen podle míry inflace.

Splatnost dluhopisů by měla být sedm až osm let, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo financí. MF chystá vydat v červnu dluhopisy za deset až 20 miliard korun, tři typy dluhopisů z podzimního prodeje MF rovněž nabídne.

Jarní emise by měla být vydána v průběhu června, upisovací období bude zahájeno v květnu. Na podzim by mělo MF vydat další emisi, opět v objemu deset až 20 miliard korun.

Dluhopisy

Dluhopisy byly k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Cenné papíry si mohli koupit občané Česka, cizí státní příslušníci, občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti a zahraniční neziskové společnosti.

"Chci nabídnout ochranu úspor pro odpovědnou střední třídu před inflací.

Tou mohou být úspory znehodnoceny, proto jsme vytvořili nabídku jistoty, která sice nenabízí ani korunu zisku, ale představuje jediný produkt, kde stát garantuje, že úspory nebudou znehodnoceny," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

V letošním roce očekává ministerstvo financí podle své nejnovější prognózy průměrnou míru inflace 3,3 procenta, příští rok pak 2,3 procenta.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Úrokový výnos u jednoletého, pětiletý kuponového a pětiletého reinvestičního dluhopisu určí ministerstvo financí před zahájením prodeje.

Úroky za každý rok

V případě podzimní pilotní emise je výnos jednoletého státního dluhopisu dvě procenta. U pětiletých dluhopisů je rostoucí úroková sazba, efektivní zhodnocení by mělo činit podle MF přes tři procenta. Úroky přitom budou připisovány každý rok. U pětiletého reinvestičního dluhopisů si zájemce nenechá vyplácet každoročně úrokový výnos, ale bude mu reinvestován v podobě nákupu dalších dluhopisů. Celkový úrokový výnos obdrží k datu splatnosti současně s nominální hodnotou.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!