3. března 2011 20:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalousek nabízí dluhopisy na stáří. Výši důchodu ovlivní odvaha

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek právě dolaďuje návrh nových pravidel pro soukromé spoření na důchod, které je hlavním pilířem připravované vládní reformy.

Všechny penzijní fondy a investiční společnosti, které budou chtít dostat licenci na to, aby si u nich lidé mohli založit penzijní účty, na něž si přesměrují část povinných sociálních odvodů, budou muset nabídnout čtyři typy investic.

Každý si tak bude moci vybrat od konzervativního penzijního plánu, kdy bude fond jeho peníze investovat výhradně do státních dluhopisů, až po riskantní a výnosný, kdy bude nakupovat hlavně akcie.

Kromě toho chystá Kalousek ještě strategii se střední mírou rizika, které pracovně říká vyvážená. Peníze se v ní investují kromě firemních dluhopisů i do jiných cenných papírů, jako jsou třeba hypoteční zástavní listy.

INFOGRAFIKA: Důchodové fondy
Klikněte pro zvětšení

Rozdíl ve výnosu mezi nejvíce konzervativní a nejriskantnější strategií je přitom dvojnásobný. Státní dluhopisy, které by fond nakupoval pro konzervativní investory, vynášely v posledních desetiletých v průměru pět procent ročně.

Akcie, s nimiž počítá nejodvážnější investiční strategie, investorovi vydělaly kolem devíti procent ročně. Firemní dluhopisy jsou mírně výnosnější než dluhopisy státní. Ve všech výnosech už je zohledněna výška inflace. "Lidé budou moci investiční strategii často měnit a peníze přesouvat z jednoho typu do druhého," říká Kalousek.

Obecně platí, že investice do akcií vynáší v časech prosperity, kdy je ekonomika rozjetá a firmy mají vysoké zisky. Státní dluhopisy jsou naopak výhodné v době, kdy mají země, které je vydávají, velké deficity, a musí tak ze státních dluhů platit vysoké úroky.

INFOGRAFIKA: Jak vysoký bude váš důchod
Klikněte pro zvětšení

A tady je jedna ze specialit, kterou ministr financí připravil. Čtvrtou povinnou investiční strategií je nákup výhradně českých státních dluhopisů. "To je moje dítě. Každý si své dítě hýčká," říká Kalousek. Tato strategie nabídne lidem stejnou jistotu jako průběžný systém.

Právě v tom je jeden z jejích hlavních problémů.Kdyby se stát náhodou dostal do problémů a zbankrotoval, přijde o část státní i soukromé penze.

Pro člověka, který vsadí na vládní dluhopisy, navíc bude výhodné, aby politici dělali co největší dluhy. S výškou dluhů totiž rostou i úroky, a tím pádem výnosy z jeho investic.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...