18. ledna 2007 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalousek: Snížíme daně. Všem

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Přes čtyři miliony zaměstnanců zřejmě čeká další změna daní. Nový daňový zákon má přitom za sebou teprve první rok existence a na ministerstvu financí vrcholí přípravy jeho zásadních úprav. Čerstvý šéf státní pokladny Miroslav Kalousek si vytyčil jediný cíl: snížíme daně všem.

„Propočítáváme varianty tak, abychom se vešli do zadaných parametrů,“ uvedl bez dalších podrobností náměstek ministra financí pro rozpočet Eduard Janota. Kromě nižších daní patří do zadaných parametrů také snížení rozpočtového deficitu během tří let na 2,3 procenta hrubého domácího produktu. Nyní je podíl deficitu na HDP 4,2 procenta.

Ministr financí Miroslav Kalousek ale zatím netuší, jak přesně by se daně mohly snížit. „Sazba daně z příjmu fyzických osob neklesne, ale daně budou mít lidé nižší než teď, Jsou jenom dva instrumenty, kterými toho lze dosáhnout. Odečitatelná položka a sleva na dani,“ tvrdí Kalousek.

Na otázku, zda se tedy bude zvyšovat odečitatelná položka, uvedl: „Neřekl jsem, že zvýšíme odečitatelnou položku. Možná použijeme slevu na dani.“ V současnosti je roční sleva na dani 7200 korun. Navíc si daňový poplatník může za každé dítě odečíst z daně šest tisíc korun. Úlevu by mohlo přinést ale i snížení odvodů sociálního a zdravotního pojištění, které je podle Kalouska také ve hře. Celková míra přerozdělování, která činí v současnosti přes 37 procent, spadne na 34 procent, slibuje Kalousek.

Ekonomové se k ministrovým plánům nechtějí příliš vyjadřovat, protože Kalousek zatím není schopen říct, jak konkrétně hodlá snížit daně úplně všem. „Obecně lze konstatovat. že jakékoli snížení daně z příjmu je pozitivní,“ řekla šéfka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Opoziční sociální demokraté kritizují Kalouska za to, že nelze daně snížit všem a zároveň se vyhnout obrovským výpadkům v rozpočtu.

Výpadek v rozpočtu nelze spočítat
„Pokud někdo tvrdí, jaký bude při snížení daní výpadek z rozpočtu, tak buď lže, nebo nerozumí ekonomii,“ upozornila Šichtařová. Podle ní totiž výpadek nelze nikdy spočítat. Propočty jsou vždy prováděny na základě toho, jak vše fungovalo v minulosti, ale neodrážejí, co přinese budoucnost, řekla.

„Navíc je otázkou, co je horší. Jestli zvýšení rozpočtového deficitu, který už v současnosti nabírá obřích hodnot, anebo ten balík, který lidé musejí odvádět státu na daních,“ uvažuje Šichtařová.

PETRA HORČICOVÁ