Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalousek vydává jarní dluhopisy. Nově z nich však zaplatíte daň

Ministr financí Miroslav Kalousek představil vánoční emisi státních spořících dluhopisů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek představil vánoční emisi státních spořících dluhopisů. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo financí vydává další státní dluhopisy v objemu deset až 20 miliard korun. Spořící dluhopisy si budou moci zájemci v rámci jarní emise objednat od 13. do 31. května. Nově z nich budou majitelé muset platit 15% daň.

Dluhopisy jsou k dispozici pro české občany i cizince. Zakoupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.

Ministerstvo si zároveň vyhradilo možnost upisovací období zkrátit. "Pokud bude dosažen objem objednávek 20 miliard korun, ukončíme to dříve," uvedl Miroslav Kalousek. Zároveň upozornil, že kvůli zdanění ministerstvo přizpůsobilo u dluhopisů výnos. "Dani přizpůsobujeme výnos. Dluhopisy tak zůstávají pro občany stále stejně výhodné," dodal Kalousek.

Kolik vynesou

Dluhopisy si můžete zakoupit na pobočkách České pošty, České spořitelny, Československé obchodní banky a Komerční banky. Ministerstvo nabídne opět pět typů dluhopisů se splatností v rozmezí od 1,5 roku do sedmi letých proti-inflačních.

Zájemci si mohou vybrat z obdobné nabídky dluhopisů jako loni na podzim. K dispozici tak budou prémiový dluhopis s tříletou splatností a průměrným ročním výnosem před zdaněním 2,46 procenta, pětiletý kuponový dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,82 procenta, pětiletý reinvestiční spořicí dluhopis s ročním výnosem 3,07 procenta, 1,5letý diskontovaný dluhopis s výnosem 1,7 procenta a sedmiletý protiinflační dluhopis.

Ten je úročen podle míry inflace. Zároveň k tomu u něj ministerstvo  zavedlo kvůli dani reálný výnos 0,5 procenta ročně. Podrobné informace najdete na specializovaném webu ministerstva.

V předchozích emisích si dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně 1000 kusů. Stejně tak tomu bude i nyní. Nově ovšem budou muset lidé z těchto dluhopisů při prodeji zaplatit 15% daň.

Novela zákona totiž od letošního roku zrušila zaokrouhlování. Dříve se se daňový základ zaokrouhloval na celé koruny dolů, což znamenalo, že daň z dluhopisů o nominální hodnotě jedna koruna se fakticky neplatila. Opatření se netýká již dříve vydaných dluhopisů.

První dluhopisy pro občany ministerstvo financí vydalo na podzim 2011, investoři si jich tehdy objednali za více než 20 miliard korun. Loňská jarní emise státu vynesla zhruba 15 miliard a podzimní dalších 30 miliard.

Bezpečná investice

Investice do státních spořicích dluhopisů je podle odborníků srovnatelná s běžně dostupnými produkty na finančním trhu. Státní dluhopisy jsou prý pro drobné investory relativně bezpečným přístavem.

"Kdyby MF vydávalo dluhopisy pro velké investory v aukci, zaplatilo by za ně kolem 0,7 procenta ročně v případě pětileté emise a asi 1,6 procenta při desetileté splatnosti. Cokoliv nabídne MF drobným investorům navíc, znamená dodatečné náklady pro daňové poplatníky. Nemluvě o nákladech na distribuci retailových bondů, tedy zprostředkovatelském poplatku, který MF zaplatí zúčastněným bankám," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Strategie řízení státního dluhu počítá za celý letošní rok s prodejem spořicích dluhopisů za 20 až 40 miliard korun.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Elektronická e | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Elektronická e | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Elektronická e | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...