Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kam investovat? Právě teď je vhodný čas k nákupu zlata

ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Zlato už dlouho nezaujímá oficiální roli v monetárním systému, jako tomu bylo za doby zlatého standardu. Teď se ale jeho důležitost vrací, což dokazuje nedávný krok Banky pro mezinárodní platby, která tento drahý kov „pasovala“ jako prvotřídní bezrizikové aktivum.

Doteď bylo měnové investiční zlato klasifikováno jako aktivum na stupni číslo tři. Jenže vývoj za posledních pět let ukázal, že zájem o něj neustále roste a lidé mu zkrátka věří. Za posledních pět let se cena za jednu troyskou unci více než zdvojnásobila z přibližně 800 dolarů na současných 1750 dolarů a do budoucna se očekává další růst.

Do čeho investovat? V Lidových novinách vyšla ve čtvrtek 18. října speciální příloha Rada nad zlato

Do čeho investovat? V Lidových novinách vyšla ve čtvrtek 18. října speciální příloha Rada nad zlato

Jenže někteří analytici před zlatem jako investicí varují. „Cena zlata dlouhodobě nominálně poroste, nicméně za dvacet let si za zlato koupíme méně než dnes, protože v ceně zlata už je z velké části zahrnuto očekávání budoucí vyšší inflace.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Jinými slovy: cena zlata sice poroste, ale ne o tolik, o kolik poklesne kupní síla papírových peněz,“ míní Jan Traxler ze společnosti Finez a dodává: „Proto je lepší volit jako zajištění proti inflaci jiné investice – například zemědělskou půdu nebo akcie firem, které dělají nepostradatelný byznys.“

Čas na nakupování zlata prý ale stále je a nejedná se o „zlatou bublinu“, tedy v případě, že se cena nějakého aktiva, v tomto případě zlata, významně vzdálí od jeho skutečné hodnoty.

„Jeho cena je velmi nízká v porovnání s množstvím peněz v ekonomice, v porovnání s bublinami na akciích, dluhopisech a nemovitostech, jichž jsme nyní svědky,“ říká Pavel Ryba, obchodní ředitel Golden Gate CZ, a dodává: „Až bude zlato vlastnit cca 6–10% populace, bude se na něm tvořit bublina.

Teď ho má necelé jedno procento světové populace. Skutečného růstu ceny zlata budeme svědky až v budoucnu.“  Podobně výhodnou investicí jako zlato jsou i diamanty a šperky.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?