13. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kam na bezpečnou dovolenou? Přečtěte si, kde nenarazíte na teroristy ani uprchlíky

Děti u moře - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti u moře - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Řecká krize, teroristé, migranti... To všechno přidělává vrásky českým dovolenkářům, kteří chtějí během letních prázdnin vyrazit za mořem. Na starém kontinentu však stále zůstává dost zemí, kde turistům při koupání žádné výraznější riziko nehrozí. Server Lidovky.cz připravil jejich přehled.

„Pokles prodeje zájezdů do Tuniska je markantní, ubývá i cestovatelů, kteří míří do Turecka,“ vyjmenoval mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur Jan Papež země, které kvůli bezpečnostním rizikům přestaly vábit české cestovatele. Kvůli přílivu migrantů i několika teroristickým útokům ztratila v minulých měsících punc zcela bezpečné země také Francie.

Co mít na paměti?

  • Mějte své osobní věci i zavazadla neustále pod dohledem,

  • nenoste u sebe velkou hotovost, peníze uložte do hotelového trezoru,

  • nenechávat v zaparkovaném autě elektroniku ani jiné drahé předměty,

  • doklady totožnosti noste odděleně, ideálně si pořiďte i jejich kopie,

  • nepřespávejte na odlehlých místech,

  • nezapomeňte si vyřítit potřebné pojištění,

  • seznamte se s poměry a zákony, které platí v zemi, kam cestujete.

Světovými událostmi v současnosti hýbou i události v Řecku. České cestovatele to však zatím nechává chladnými. „Současná situace prodej zájezdů do Řecka nijak významně neovlivňuje,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný. A jeho slova potvrzují i jeho kolegové z ostatních agentur. Bezpečných a přitom atraktivních destinací však v katalozích cestovních kanceláří zůstává stále dost:

Španělsko

Bezpečnostní situace: Zemí otřásl obří teroristický útok na madridské vlaky, při němž v roce 2004 zahynulo bezmála dvě stě lidí. V dalších letech se pak ve Španělsku odehrála ještě celá řada menších atentátů, k nimž se přihlásili baskičtí separatisté z organizace ETA. Ta ale vloni ohlásila, že se zabíjením a pumovými atentáty definitivně skončila.

Hrozba terorismu proto v současnosti ve Španělsku není příliš aktuální. Zemi navíc netrápí ani přívaly uprchlíků, které sužují nepříklad Řecko nebo Itálii. Před devíti lety migranti zaplavili například oblíbené Kanárské ostrovy, tamější administrativa se s nimi ale díky přijetí tvrdých opatření vypořádala.

Co se hodí vědět: Španělsko je rájem cestovního ruchu s bezvadnou infrastrukturou. Přílivu cestovatelů ale často zneužívají podvodníci a zloději, kteří se uchylují ke stále důmyslnějším praktikám. Pokud vám tak například na rušném náměstí někdo polije bundu, nenadávejte mu, ale spíše si kontrolujte peněženku. Je totiž možné, že potřísněný oděv má jen odlákat vaši pozornost.

Portugalsko

Bezpečnostní situace: Výraznější teroristickou hrozbu zatím Portugalsko nikdy nezaznamenalo. A riziko útoků není nijak vysoké ani v současnosti. Podobně nízká je i pravděpodobnost, že se na portugalských plážích setkáte s nelegálními imigranty.

Co se hodí vědět: Pro dovolenou je Portugalsko bezproblémovou destinací. Česká ambasáda turisty varuje jen před velkým množstvím kapesních krádeží. Stejně tak se na velvyslanectví každoročně obrátí několik tuzemských cestovatelů, kterým nezvaní hosté odnesli cennosti ze zaparkovaného auta.

Itálie

Bezpečnostní situace: V letech 2006 a 2007 pozatýkali italští carabinieri několik radikálů, kteří připravovali teroristické útoky, s dokonaným atentátem se však Itálie doposud nikdy nesetkala. Apeniny ale v současnosti pálí jiný problém – nelegální migranti. Ti ve velkém přijíždějí na Lampedusu i turisty oblíbenou Sicílii či Sardinii. V letoviscích ve střední a severní Itálii, kam směřuje drtivá většina českých turistů, ale zatím nejsou.

Nostalgické destinace

Kdo neměl to štěstí a nemohl před sametovou revolucí cestovat do Jugoslávie nebo do Bulharska, mohl si moře užít v Německu nebo v Polsku. Tam ale můžete vyrazit i v současnosti. České cestovky totiž stále vypravují i zájezdy k Baltskému moři nebo na Balaton.

Co se hodí vědět: Kdo někdo trávil dovolenou na italských plážích, nemohl je minout. Překupníci, kteří prochází mezi slunečníky a obchodují s kdečím, vám však mohou přidělat velké nepříjemnosti. Jednak vám za jakékoli obchodování s nimi hrozí pokuta až ve výši deset tisíc euro a jednak se v posledních letech i tito prodejci začali uchylovat k drobným podvodům a krádežím.

Chorvatsko

Bezpečnostní situace: Chorvatské pláže jsou pro tuzemské cestovatele stále jednoznačně volbou číslo jedna. Riziko terorismu je v Chorvatsku přibližně stejné jako u nás, tedy zcela minimální. Na tamějších plážích navíc nejspíše nenarazíte ani na nelegální migranty. Hlavní uprchlické stezky do unijních zemí totiž vedou přes sousední Srbsko.

Co se hodí vědět: Do severobalkánského státu každoročně míří téměř milion tuzemských cestovatelů. Tomu se přizpůsobují i české úřady. Během letních prázdnin totiž případné potíže v Chorvatsku pomáhají řešit i zvláštní konzulární jednatelství v Rijece a ve Splitu. Chorvatským strážcům zákona v letoviscích navíc každoročně asistují i čeští policisté.

Bulharsko

Bezpečnostní situace: Stále více tuzemských turistů se vrací do Bulharska, někdejšího ráje socialistického cestovního ruchu. Ani zemi, která láká na pláže na pobřeží Černého moře se ale v minulosti nevyhnuly teroristické útoky. V roce 2008 odpálili teroristé bombu ve vlaku, směřujícím ze Sofie do severobulharského Kardamu. O čtyři roky později pak sebevražedný atentátník vyhodil v Burgasu do povětří autobus plný izraelských turistů. Oba incidenty si dohromady vyžádaly devět obětí.

Současné Bulharsko však více než další teroristické hrozby trápí uprchlíci. V přímořských resortech jich je ale minimum.

Co se hodí vědět: V Bulharsku podle tamější české ambasády vždy v turistické sezóně dochází k nárůstu kriminality. Výjimečné nejsou ani případy vykradených hotelových pokojů nebo odcizených aut.

Černá Hora

Bezpečnostní situace: Země na jihu Balkánu patří spíše mezi méně oblíbené dovolenkové destinace. Turisté však nemají důvod, proč se případné cesty například do Černé Hory obávat. Podle českých konzulů je tam totiž stejně bezpečno jako ve většině ostatních evropských zemí. 

Co se hodí vědět: Na rozdíl od výše uvedených zemí musí cestovatelé počítat s tím, že Černá Hora nemá tak rozvinutou síť hotelů a další turistické infrastruktury. „Není tam takový dav, dovolená tam má daleko větší autenticitu,“ řekl ale serveru Lidovky.cz mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur Jan Papež.