Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kam pro levné dárky za zlomek ceny? Na exekuční dražbu

Dražba - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dražba - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Dražby zabavených věcí v exekucích se stávají místem vánočních nákupů. Tento netradiční způsob obstarávání darů má jedno velké plus. Cenu.

Vyvolávací cena zabavených věcí je totiž stanovena na jednu třetinu odhadní ceny. A právě to vysvětluje tak velký zájem o dražby již používaného zboží dlužníků, které jim zabavili exekutoři. Podle exekutorského úřadu v Přerově, který je jedním z největších v Česku, přišlo na poslední prosincovou dražbu velké množství lidí, kteří tak nakupovali dárky pod vánoční stromky.

"Mezi zúčastněnými návštěvníky byli i tací, kteří přišli speciálně jen kvůli pořízení dárku pro své blízké," vysvětluje soudní exekutor Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov.

Lednice za 400 korun, přehrávač DVD za 200 Dražených položek bylo přes osm set. Nejvíce mezi nimi byla zastoupena například drobná elektronika, plazmové a LCD televize,DVD přehrávače, ale i zlaté šperky či kola nebo nábytek.

Například vyvolávací cena DVD přehrávače v dražbě byla na 200 korunách, notebooky začínaly zhruba na tisícikoruně, lednice se daly sehnat od čtyř set korun. Největší "bitvy" se strhly o zlaté šperky, automobil značky Mercedes a LCD televizor Samsung.

Zabavování movitých věcí má být až poslední v řadě postupů, které mají exekutoři učinit při snaze získat peníze věřitele zpět. "Nemělo by se stávat, že to bude první krok, ale je možné, že se to někdy děje," připouští Jiří Prošek, viceprezident Exekutorské komory ČR.

Podle něj ale většinou exekutoři k zabavování věcí přistupují až poté, co zjistí, zda dlužník nemá žádné peníze na účtu, nebo pokud mu není možné strhávat peníze ze mzdy či důchodu. "To je pro exekutory navíc mnohem výhodnější, samotný výjezd k mobiliární exekuci totiž vyjde třeba na tisíc korun, ale často není už ani co zabavit, nebo to nemá takovou hodnotu, aby se vyrovnaly náklady na ten výjezd," dodává Prošek.

Na druhou stranu se ale v poslední době stále zhoršuje možnost získat peníze z účtů či mezd, protože dlužníci už nemají nic. Proto mobiliárních exekucí zdaleka neubývá. "Například když firma už nemá nic na účtu, tak tam nezbývá skutečně žádná jiná cesta a takto se dají nějaké prostředky získat," dodává Prošek.

Zároveň je podle exekutorů úspěšnost dražeb, jakožto posledního způsobu jak získat od dlužníka peníze, poměrně vysoká. Podle přerovského úřadu se průměrně daří vydražit 98 procent z nabízených položek. Kromě lidí, kteří si na dražbách zabavených věcí pořizují dárky pro své blízké nebo vybavení vlastních domácností, zde hledají zboží i majitelé zastaváren a bazarů, kteří výhodně pořízené věci v dražbách dále prodávají ve svých provozovnách. ´

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...