11. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kam s ním? Starý mobil můžete recyklovat nebo věnovat dětem

Mobil v kapse (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobil v kapse (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Letos v českých domácnostech najdeme pod stromečkem nejčastěji chytré mobilní telefony. Jak ale nejlépe naložit s tím starým? Jestliže vám už mobil vypověděl své služby, nezapomeňte, že patří do recyklovaného odpadu. Pokud stále funguje, můžete udělat hezké Vánoce třeba dětem bez rodiny.

Každý mobilní telefon pod stromečkem znamená i jeden starý, který už nikdo nebude používat. Už nyní jich v domácnostech leží více než 9 milionů a mnohé z nich ještě funkční.

„Ročně jich navíc přibude přibližně dalších 800 tisíc,“ říká Hana Ansorgová z organizace Asekol, která se zpětným odběrem elektroniky zabývá. Přitom i staré mobily mohou stále přinášet užitek dalším lidem.

Co lidé nejčastěji dělají se starým mobilem
49 %Nepoužívají či předají známým
32 %Vytřídí (červený kontejner, sběrný dvůr atd.)
11 %Prodají
6 %Vyhodí do běžného odpadu
2 %Zbaví se jej jiným způsobem

Díky projektu Věnuj mobil pomůžete například dětem, které v životě neměly příliš štěstí. „Každý nám může bezplatně věnovat svůj starý telefon, ať už funkční nebo ne. Provozuschopné mobily pak předáváme dětem z dětských domovů, pro které jsou důležitou spojnicí s okolním světem,“ vysvětluje Ansorgová.

Dodává, že je proto dobré se zamyslet a ve vánoční atmosféře udělat dobrý skutek, který dětem přinese radost.

Kde se zbavit starého mobilu

„Z našeho průzkumu vyplývá, že téměř 70 procent Čechů starý mobil nevytřídí. Často jej skladují nepoužívaný doma nebo dokonce vyhodí do směsného odpadu,“ říká Ansorgová.

Takové nakládání se starými mobily ale nepřináší žádný užitek, nefunkční totiž patří do červených kontejnerů či do sběrných dvorů, stejně jako ostatní drobná elektronika. Ani tablety, čtečky elektronických knih nebo dokonce televize tak do popelnic rozhodně neházejte.

mevMartin Nevyhoštěný
Z. sohorova Snad 17:49 11.12.2012

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč